Alıştırma ve örneklerle başlangıç seviyesinde çuvaşça grameri
Chuvash grammar in the beginner level with exercises and examples
  1. Tez No: 344862
  2. Yazar: ALBİNA KIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Morfoloji, Linguistics, Morphology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Çuvaş Türkçesini öğrenmek isteyenler için başlangıç seviyesinde hazırlanmıştır. Bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Çuvaşlar ve Çuvaşistan ile ilgili kısa bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde ses ve şekil bilgisi hakkında kısa açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde genel gramer konularına değinilmiş ve ilgili bölümlerde alıştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde gramer konularını pekiştirmek maksadıyla kısaltılmış bir hikaye önce Latin alfabesine aktarılmış, daha sonra Türkiye Türkçesine çevrilmiş ve şekil bilgisi açısından incelenmiştir. Çalışmanın sonunda alıştırmaların cevapları, küçük bir sözlük ve kaynaklar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was for the people who wonts to learn Chuvash Turkish at beginner level. The study has an introduction and three chapters. A short information was given about Chuvash and Chuvshia in the introduction. The first chapter gives a brief information about phonetic and morphology. In the second chapter, main grammer topics was dealed and practice exercises were given. In the chapter, for more practice abridged stories were used in Latin alphabet and then translated into Turkish and its morphology we examined. An answer key, a small dictionary and a bibliography was added to the and.