Medyada kültürel ve toplumsal değişim: Kamu yayıncılığı ve tecimsel kanal örneğinde Yaprak Dökümü ve Aşk-ı Memnu incelemesi
Cultural and social change in the media: Study of Aşk-ı Memnu and Yaprak Dökümü under public broadcasting and commercial channels
  1. Tez No: 344863
  2. Yazar: ZEHRA UZUNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Son dönemde Türk televizyon kanalları, popüler hale gelen yeni bir yönelim içerisine girmiştir. Ekranlar, edebi anlatı ile televizyon anlatısını kaynaştırma çabasının bir ürünü olarak edebiyat eserlerinden uyarlanan dizilerle dolmaya başlamıştır. Televizyonda farklı dönemlerde yayınlanmış olan Yaprak Dökümü ve Aşk-ı Memnu dizileri de Türkiyedeki sosyal değişim ve çelişkileri yansıtması ve kitle kültürü düzeyinde nasıl ele alındığını göstermesi açısından önemlidir. Araştırmada, TRTde yayınlanan Aşk- Memnu (1975), Yaprak Dökümü (1988), ve Kanal D de yayınlanan Yaprak Dökümü (2006), Aşk-ı Memnu (2008), dizileri kaynak alınmıştır. Ele alınan diziler, söylem analizi tekniği ile incelenerek dizilerdeki kültürel farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır. Dizilerde televizyonun ticari kaygılarının belirleyici etkileri görülmüştür. Diziler romanda anlatılan hikâyeyi günümüze uyarlamış, popüler oyuncuları kadrosuna almış, görsel açıdan zengin bir dünya yaratmış, evrensel bir tema işlenmesinin yanı sıra televizyonun ilgi çekici, izleyiciyi çekme unsurlarının hemen hepsini kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, Turkish television channels gravitate towards a new tendency which has become popular. As a product of efforts to blend literary works and television narration, there have been many series based on literary works. Yaprak Dökümü and Aşk-ı Memnu, which were broadcasted in different times, are also important to reflect social change and contradictions and to show how it is dealt in terms of mass culture. In the study, resources are Aşk-ı Memnu (1975), Yaprak Dökümü (1988) which are broadcasted in TRT and Yaprak Dökümü (2006), Aşk-ı Memnu(2008) which are broadcasted in Kanal D. Cultural differences in the series are presented by examining those series by discourse analysis technique.In the series, indicative effects of commercial concerns of television have been seen. In the series, story in the novel is adapted to today, popular actors and actresses are chosen up, as well as using a universal theme, and almost all the elements to attract viewers are used