Muhammed Abid el-Câbirîde din-akıl ilişkisinin epistemolojik analizi
The relationship of religion and reason, epistemological paradigms, contemporary Arabic-İslamic thought, Muhammed Abed Jabiri
- Tez No: 344915
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHATTİN YAZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Din, Felsefe, Linguistics, Religion, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Muhammed Âbid Câbirî çağdaş Arap düşüncesinin tanınmış düşünürlerinden biridir. Arap-İslam düşüncesinde yeniden yapılanmanın yolunun tarihsel süreçte oluşmuş aklın ve işleyiş tarzının eleştirisinden geçtiğini düşünür. Ona göre tarihsel süreçte İslam düşünce geleneğinde bilginin elde edilmesinde ve epistemelere dayalı bir dünya görüşü inşa etme sürecinde başlıca üç temel epistemolojik paradigmadan söz edebiliriz. Beyân, irfân ve burhân. Câbirîye göre İslam-Arap geleneği işte bu üç epistemenin uzun soluklu mücadelesinin tarihidir. Bu mücadelede burhânî epistemenin irfânî ve beyânî tarafından bir takım saldırılara uğradığını düşünen Câbirî İslam dünyasının geri kalmasının, düşünce üretememesinin ve en önemlisi de modernleşememesinin baş sorumlusu olarak beyânî ve irfânî epismelerinin irrasyonel yöntem ve tavırlarını görür. Câbirî çağdaş dünyada yeniden yapılanmanın yolunun burhânî epistemolojik paradigmayı ihya etmekten geçeceğini savunur. Câbirî?nin tüm gayretlerinin İslam dünyasının mevcut kötü durumundan kurtuluş için reçeler hazırlamak olduğunu ancak bunu yaparken modernliğin ve aydınlanmanın temel ilkerini mitselleştirmeye çalışırken bu ilkelerin tarihselliğini göremediğini, kullandığı yapısalcı yaklaşımı ve rasyoneliteyi araçsallaştırdığını, İslam düşüncesinin bütünlüğünü ideolojik ve coğrafî tanımlamalarla ve kategorilerle yaraladığını, oryantalist tezleri yerlileştirdiğini, epistemolojinin karşısından ontolojiyi ve metafiziği göz ardı ettiğini tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Is one of the outstanding figures in contemporary Arab thought Muhammad Abed Jabiri. Restructuring of the Arab-Islamic way of thinking and working style of the historical criticism of the process passes through the mind thinks occurred. In this context, the Arab-Islamic thought in a way be interpreted as an epistemological analysis attempts to structuralist paradigms. According to the Jabiri, the Arab-Islamic tradition, the history of these three information system, a long-term struggle. Burhani information system in this struggle by the wisdom and the statement of Jabir who had been a number of attacks, the Islamic world was left behind, as the chief officer of thought modernleşememesinin üretememesinin and most importantly, the methods and attitudes of the irrational statement and sees the wisdom of information systems. Jabir epistemological paradigm revive the contemporary world, whether pass Burhani defends road reconstruction. We Jabiri this thesis is primarily what you are saying, you want to say we tried to identify and appoint. In the next step, to interpret what he says in terms of classical and contemporary Islamic thought, critical evaluation, and his major contributions to the ideas tried not available. Jabiri, the current poor state of all the efforts of the Islamic world, but in doing so is to prepare for the liberation of modernity and enlightenment rece mitselleştirmeye the basic working principles of the historicity of these principles can not see, uses constructivist approach and rasyoneliteyi instrumentalizes, ideological and geographical definitions and categories hurts the integrity of Islamic thought, Orientalist theses yerlileştirdiğini, epistemology, ontology and metaphysics across've found just missed.