Devlet, sınır, aşiret: Nusaybin örneği
State, border, tribe: Nusaybin example
  1. Tez No: 344987
  2. Yazar: AYŞE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAVİ AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
20. yüzyıl başlarında ulus-devlet formasyonunun Ortadoğuda yer edinmesiyle birlikte, Ortadoğu ulusal sınır fenomeni ile tanıştı. Buna bağlı olarak bu çalışmanın konusunu yukarıda söz edilen dönemde Türkiye ile Suriye arasında çizilen yeni sınırlarla ikiye bölünen ve birbirine karşı iki kent olarak konumlandırılan Nusaybin ile Qamişlo arasındaki etnik, kültürel, sosyal, ekonomik ve süreğenlikler/farklılaşmalar ve yeni süreçte kimlik inşalarındaki temel dinamikler oluşturmuştur. Bu ana sorun etrafında konu üç düzlem üzerinden ele alınmıştır. Bu düzlemlerden ilki tarihsel alana ilişkindir. Sınırların tersimi ile birlikte yeni ulus-devlet formasyonları ile etnocoğrafi ve etnodemografik uzantılar etrarafında şekillenen etnik ve siyasal Kürt milliyetçiliği ele alınmıştır. İkinci düzlemde ise sınır ötesi etni içi ilişkilere odaklanılmıştır. Etni içi ilişkiler, etnik devamlılığı süredüren dinamikler olarak sınır ötesi akrabalık, evlilik ve ticaret üzerinden ele alınmıştır. Son olarak her iki kentin siyasal alan ile ilişkileri ortak bir çatı oluşturan vatandaşlık kimliği çerçevesinde tartışılmıştır. Sonuç olarak Kürtler, bir yandan bireysel anlamda Türkiye ile Suriye devletlerinin yasal ve siyasi haklara sahip vatandaşlarıyken, diğer yandan ortak tarih, kültür ve milli bilinci paylaştıkları Kürt halkının da ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadırlar. Bu nedenle kendilerini aynı anda hem Kürt, hem de Türkiyeli Kürt ya da Suriyeli Kürt olarak tanımlayabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
In the early part of 20th century, nation state formation?s taking a place in the Middle East; the Middle East met with the phenomenon of ?national boundary. Therefore, the research subject of the current study is as follows: the ethnic, cultural, social, economic, similarities/ differentiations, and basic dynamics in the identity formation in the new process between the Nusaybin and Qamişlo which were divided into two parts by drawing a new line between Turkey and Syrian in the early part of the twentieth century, and which were positioned opposed to each other as two cities. Around this main research question, the research subject was approached in three levels. The first level is related to historical field. Ethnic and political Kurdish nationalism, that took a form around the new nation state formations and ethno geographical and ethno demographic extensions, coming up with new boundaries, were discussed. In the second level, it was focused on the cross border within ethnic relationships. Within ethnic relationships were approached based on cross border affinity, marriage, and trade as dynamics that maintain ethnic continuity. Finally, each countrys relationships with political field were discussed within the scope of national identity, which generates a common point. As a result, individually, Kurds are the citizens of both Turkey and Syrian that have legal and political rights as well as they are an integral part of Kurdish nation with which they share common history, culture, and national consciousness. Thus, they can define themselves as Kurd, Kurd from Turkey or Kurd from Syrian at the same time.