Yerel yönetim bankacılığı: İller Bankası'nın İlbank A.Ş.'ye dönüşüm süreci
Local government banking: The transformation process of Iller Bankasi to Ilbank inc.
  1. Tez No: 345045
  2. Yazar: EYMEN NAMAZCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde yerel yönetimler ve sundukları hizmetler gittikçe önem kazanırken, bu birimlerin harcamalarının finansmanı da önemli bir konu haline gelmektedir. Yerel hizmetlerin finansmanında çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Bunlardan biri de yerel yönetim bankacılığıdır. Bu çalışmada yerel yönetim bankacılığının gelişimi ve dünyadaki örnekleri sunulmuş ve çalışma ile Türkiyede yerel yönetim bankacılığı alanında son yıllarda yaşanan dönüşüm açıklanmaya çalışılmıştır. Dünyada yaşanan liberalleşme süreci, Türkiyenin yerel yönetim bankası olan İller Bankası?nı İlbank A.Ş.ye dönüştürmüştür. Bu dönüşümü etkileyen unsurlar ve dönüşüm sürecinin analizi çalışmanın esas inceleme alanını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
As local governments and the services that they provide are becoming more important nowadays, the finance of their expenditures are also becoming a significant issue. There are many different instruments used for the financing of these expenditures. One of these is local govenment banking.This study aims to introduce the development of local government banking and gives significant examples from several countries. It aims to explain the recent transformation of local government banking in Turkey. The liberalization process in the world has transformed the local government bank of Turkey, İller Bankası, to İlbank Inc. The factors that have affected this transformation and the analysis of the transformation process itself constitutes the main field of this study.