Kuşadalı Mustafa bin Hamza ve 'Netâicü'l-Efkâr fî Şerhi'l-İzhâr' adlı eseri (İnceleme ve tahkik)
.
  1. Tez No: 345077
  2. Yazar: MUSTAFA İSMAİL DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 552
Özet
XVI. asır Osmanlı âlimlerinden olan İmam Birgivî nin (ö.981/1573) nahiv ilmine dair telif ettiği İzhârul-esrâr bu sahada önemli bir yer edinmiş, uzun yıllar Osmanlı medreselerinde okutulmuş ve büyük bir kabul görmüştür. Kuşadalı Mustafa b. Hamza nın (ö.1085/1674 den sonra) Netâicül-efkâr adlı İzhar şerhi bu alanda yazılan şerhlerin meşhuru olup, en çok rağbet göreni olmuştur. Uzun yıllar Osmanlı medreselerinde İzhârul-esrâr ile birlikte ders kitabı olarak okutulmuştur. Biz de bu çalışmamızda İzhâr ile beraber yıllarca okutulmuş olan bu eseri, müellifini, üzerine yapılan haşiye çalışmalarını ve kıymet-i ilmiyesini ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamız, inceleme ve metnin tahkiki olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Türkçe olan birinci kısım; giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. GİRİŞ bölümünde Osmanlı medreselerinde eğitim ve eğitim müfredatıyla Netâicü'l-efkârın müfredattaki yeri ortaya konulmaya çalışılmıştır. 2.BÖLÜM'de müellifin hayatına ve eserlerine dair bilgiler verilmiştir. 3.BÖLÜM de İmam Birgivî ve İzhârul-esrârına dair kısa bir malumat verildikten sonra Kuşadalı Mustafa b. Hamzanın Netâicül-efkâr adlı eseri tafsilatlı olarak ele alınmıştır. Arapça olan 4.BÖLÜM de Netâicül-efkârın tahkikli metni yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Izhârul-esrâr by İmam Birgivî (d. 981/1573), who was one of the leading figures of the Ottoman scholars, had widely been valued and taught in the Ottoman madrasas. And Netâicül-efkâr by Mustafa b. Hamza of Kuşadası has been the most famous and mostly regarded of all the commentaries of İzhar. The latter had been read for several decades in the Ottoman classic schools. In this study we have tried to introduce the latter work, which had been taught for years along with İzhar, and to treat the commentaries made upon it, and to show how important it is scholarly. This study consists of two chapters; review and the analysis of the text. In the first, which is in Turkish, is composed of two parts. In the