Ege Üniversitesi kampüsünde Ziraat Fakültesi'ne ait deneme tarlaları topraklarının fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 3451
  2. Yazar: NİL AYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT SAATÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
52 D Z E T E.Ü.Z.F.Deneme tarlalarından alınan toprak örneklerinde yürütülen bu araştırmanın amacı, bu tarla topraklarının bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerini saptamak ve bunlar arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Bu nedenle deneme tarlalarında açılan 6 adet profilden alınan toprak örneklerinde analizler yapılmış ve analiz sonuçları istatistik! değer lendirilmiştir. Araştırma yeri olan Ege Üniversitesi kampusu Bornova ovasında yer almaktadır. Dva, dere ve yüzeysel akışların dağlardan getirmiş ol duğu alluvium materyalinin İzmir Körfezi' ne dolması sonucunda oluşmuştur. Deneme tarlaları topraklarının bünyeleri genelde killi-tın, kumlu -tın, kumlu, killi ile tınlı gibi çok değişik özelliktedir. pH değerleri 7.05-7.45 arasında olan bu topraklar nötr ile hafif alkalin reaksiyonu göstermekte ve bu değerler profillerin üst katmanlarından derinlere doğ ru artmaktadır. Kireç kapsamları %0.B3-1B.77 arasında değişen toprakla rın bu değeri toprağın kum fraksiyonu ile negatif ilişkisi olduğu belir lenmiştir. Analiz bulgularımıza göre, araştırma topraklarında herhangi tuzluluk tehlikesi söz konusu değildir. Profillerde çözünür % toplam tuz değerleri derinlikle azalma göstermektedir. Araştırma topraklarının kapsadığı l\la+, K+, Ca++ ve Mg++: gibi değişebilir katyon miktarları sı rası ile D.D39-1.D26 me/100 gr toprak, 0.074-1.223 me/100 gr toprak, 9. 0-21.0 me/100 gr toprak ve 1.33-36.70 me/100 gr toprak değerlerinde- dir. Toprakların değişebilir Da++ kapsamları ile %kum fraksiyonu ara sında %1 düzeyinde negatif, %kil fraksiyonu ile J£1 düzeyinde pozitif ilişki saptanmıştır. Değişebilir K+ miktarları profillerin üst katman larından alt katmanlara doğru önemli düzeyde azalma göstermiş, buna karşılık değişebilir Wa+ miktarlarında artış izlenmiştir. Toprak örnek lerinde. KDK değerleri 19.56-44.58 me/100 gr toprak olarak bulunmuştur. Katyon değişim kapasiteleri ile kil fraksiyon, içerikleri arasında %1 düzeyinde önemli pozitif ilişki saptanmış, buna karşılık bu değer ile kum fraksiyon içeriği arasında %5 -düzeyinde negatif ilişki belirlenmiş tir. Profillerin KDK değerleri arasında istatistik! açıdan %1 düzeyinde53 önemli farklılıklar bulunmaktadır. Toprak örneklerinin organik madde miktarları %047-2.2B, toplam N içerikleri %0.036 -0.14D, faydalı P mik tarları 0.50-17.50 ppm, faydalı H kapsamları ise 42.5 -39S ppm arasında bulundu. Organik madde ile % toplam azot değerleri profil boyunca bir azalma göstermiştir. Organik madde ile % toplam IV arasında %1 düzeyinde önemli ilişki bulunmuştur. Topraklarda faydalı Fe değerleri 3.4-14.4 ppm, faydalı Cu miktarı 0.7 -8. 9 ppm, faydalı Zn değerleri 0.2B-4.B0 ppm ve faydalı Mn içeriği 6.1 -23. S ppm arasında değişmektedir. Profil derinliklerine doğru fayda lı Cu miktarlarında azalma belirlenmiş olmasına karşılık diğer iz ele mentlerde bu durum gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY The aim of this study was to determine SDme physical and chemical properties and relationships between these properties of the soil samples taken from the experimental areas of Agricultural Faculty. The soil samples which were taken from six profiles analysed physically an chemically and the results of them also analysed statistically. The research area of Aegean University is localized in the Bornova plain. When Izmir gulf was filled by the alluvial materials which were brought from mountains by rivers and the plain has been appeared. The soils of experiment areas include different soil textures like clay loam, sandy loam, sandy, clay and İDam in general. The pH of these soils are changing between 7.05-7.45 and they are neutral and slightly, alkaline pH values increase with the increase in the depth the of profiles Lime contents were changing between 0.63-18.77 % and the negative correlation were seen between Lime contents the sand fraction of soils. The results of cur analysis showed that there was not salinity problem in these soils, and total soluble salt values decresea by depth. Exchangable cations of the research soils like Na+, tf+, Ca++ and Mg++ changed between D.039 and 1.02 me/100 gr soil D. 074 and 1.223 me/100 gr soil, 9.0 and 21.0 me/100 gr soil and between 1.33 and 36.70 me/100 gr soil respectively. A negative relationship were obtained in the level of 1% between exchangable Ca contents and sand fractions of the soils and a positive relationship were found in the level of 1% between exchangeable Ca and clay fraction of the soils. Exchangable Y\+ values showed a decrease among the profiles and exchangable l\la contents increased in the soil samples * C.E.C. (Caiton Exchange Capacity) values found between 19.58 and 44.58 me/100 gr soil. Significant positive correlation (1% were obserwed between C.E.C. and clay fraction, but negative correlation obtained in the level of 5% between C.E.C. and sand fraction of soil. There were statistically important differences between C.E.C. values of profiles at 1% level. **,55 The organic matter content was found between 0.47-2.28 % total N content between D. 036-0. 140 %; available P between 0.50-17.50 ppm, available H between 42.5-398 ppm. Organic matter contents and total l\! values showed a decrease along the profiles. There was found an important relationship between organic matter and total N at 1% level. Available Fe, Cu, Zn and Mn values of the soil samples changed between 3.4-14.4 ppm, 0.7-B.9 ppm, 0.28-4.80 ppm and 6.1-23.8 ppm respectively. Available Cu contents decreased by depth, but the same situation wasn't observed for the other trace elements.