Bâki Asiltürk (Bâki Ayhan T.) üzerine bir inceleme
An analysis on Baki Asiltürk (Baki Ayhan T.)
- Tez No: 345171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL HADİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada modern Türk şiirinin yenilikçi ismi olan aynı zamanda bir akademisyen olarak çalışmalarını modern Türk şiiri üzerine yoğunlaştıran Bâki Asiltürk (müstear ismiyle Bâki Ayhan T.) hakkında bir inceleme yaptık. Tezimizde şairin hayatını, eserlerini, sanat anlayışını, şiirinin biçim özelliklerini, şiir dilini inceledik ve şiirlerini tematik olarak değerlendirdik. Edebiyat tarihi araştırmalarında monografi çalışmaları önemli bir yer tutar. Çalışmamızda Bâki Asiltürk hakkında ayrıntılı bir inceleme yapmaya çalıştık. Eserlerini belgelere dayanarak inceledik; yapılan söyleşiler, kendi yazdıkları ve bizim röportajlarımızla incelemeyi zenginleştirmeye çalıştık. Bâki Asiltürk hakkında akademik anlamda ilk çalışma olması bakımından ileride yapılacak araştırma ve incelemelere ışık tutacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, which is an MA dissertation, an analysis has been carried out on Baki Asiltürk (also as known as Baki Ayhan T.), who was an innovative figure of modern Turkish poetry and concentrated on modern Turkish poetry as an academician. In this dissertation, the poet's life, works, understanding of art, stylistic features, poems and formal features in his poems were analyzed. Monography studies play an important role in history of literature studies. We aimed to conduct a detailed analysis on Baki Asiltürk. We analyzed his works based on various documents and enriched our study via interviews and Asiltürk's memoirs. Hopefully, this study will shed light on upcoming studies and researches as it is the first one on Baki Asiltürk in the academic community.