Toprağa ilave edilen bazı azotlu gübrelerin azot yıkanması yönünden karşılaştırılması
The Comparison of some nitrogeneous fertilizers which applied the soil for nitrogen leaching
  1. Tez No: 34524
  2. Yazar: AHMET AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TURGUT SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
-Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Toprağa İlave Edilen Bazı Azotlu Gübrelerin Azot Yıkanması Yönünden Karşılaştırılması Ahmet AKAY Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Entitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. M. Turgut SAĞLAM 1994, Sayfa: 23 Jüri : Prof.Dr. M. Turgut SAĞLAM Prof.Dr. Metin BAHTİYAR Prof.Dr. H.Hayri TOKIV- Bu araştırma Tekirdağ yöresinde kullanılan bazı azotlu gübrelerin NH,, ve N03 azotunun yıkanması bakımından karşılaştınlması amacı ile laboratuvar koşullarında yapılmıştır. Araştırma için Tekirdağ Ziraat Fakiltesi Uygulama-deneme arazisinden alınan toprak örneği ile laboratuvarda bir kolon denemesi düzenlenmiştir. 5 cm çap ve 1 0 cm uzunluğundaki 10 adet içice geçirilmiş polietilen borulara toprak örneği doldurulmuştur. Toprak kolonlar safsu ile seture edildikten sonra Amonyum Nitrat, Amonyum Sülfat, 20- 20-0 ve Üre gübrelerinden 100 kg N/da olacak şekilde solüsyon halinde toprak kolonlara uygulanmıştır. Her sulama sonunda altta toplanan süzüklerde NH^ ve N03 azotu miktarı belirlenmiştir. - Elde edilen bulgulara göre amonyumlu gübrelerden kaynaklanan nitrifikasyon hızla cereyan etmiş ve NOj- N 'u derinlikle artarken, NH4 - N 'u azalmıştır. Yıkanma ile en fazla kayıp Amonyum Nitrat ve Amonyum Sülfat gübrelerinden elde edilmiştir. En az kayıp ise Üre gübresinden elde edilmiştir. Bu nedenle bahar güz yapılan gübreleme de kayıpları azaltma açısından Üre kullanımına ağırlık verilebilir. Aynca yörede yıkanma ile azotlu gübrelerden kaybolan azotformlan üzerine daha ayrıntılı çalışmalar yapılmalı dır. Anahtar kelimeler : Azotlu gübre, Yıkanma, Nitrifikasyon, Amonyum, Nitrat.
Özet (Çeviri)
V- SUMMARY MASTER THESIS The Comparison of Some Nitrogeneous Fertilizers Which Applied the Soil for Nitrogen Leaching Ahmet AKAY Thrace University Graduate School of Natural And Applied Science Supervisor : Prof.Dr. M. Turgut SAĞLAM 1994, Page : 23 Jury : Prof.Dr. M. Turgut SAĞLAM Prof.Dr. Metin BAHTİYAR Prof.Dr. H.Hayri TOKVI- This research was made under laboratory conditions to compare the nitrogene- pus fertilizers which were used in Tekirdağ region for NH4 and N03 - N leaching. The soil sample taken from the practical field of Tekirdağ Agricultural Faculty and Polietylen pipe experiment was arranged in the laboratory. Ten polietylen pipes which were 5 cm in diameter and 1 0 cm in length were put in each others and soil samples were filled. Polietylen pipes were saturated with distil water then ammonium nitrate, ammonium sulphate, 20-20-0 and urea were applied as solutions equal to 100 kg N/ da into the soil samples. After each watering, drenaj water was analysed for NH^ and N03-N. According to the results nitrification occurred quickly and while N03 - N increased in deep of the pipes, NH4 - N decreased. The most leaching losses were for ammonium nitrate and ammonium sulphate fertilizer. The least leaching lose was for the urea. For this reason, urea can be preferred when using fertilizers during soning. It is necessary to mate more detcailed researches about nitrogen leaching in the region. Key Words :Nitrogenous, Fertilizers, Leaching, Nitrification, Amonnium, Nitrate.