Ahır gübresi ve buğday samanının vertisol ve kireçsiz kahverengi toprakların fiziksel özelliklerine etkisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 34525
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
I. ÖZET Bu araştırma, ahır gübresi ve buğday samanının Tekirdağ ve Trak ya'da yaygın olarak yer alan vertisol ve kireçsiz kahverengi toprakların fiziksel özellikleri üzerine etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bir saksı denemesi olarak planlanan araştırmada şansa bağlı tam bloklar deneme planı uygulanmış, iki toprak çeşidi, beş ahır gübresi, beş buğday samanı düzeyi, üç tekerrür ve altı kontrol olmak üzere; (2x10x3+6) toplam 66 saksılık bir deneme kurulmuştur. Saksılara 0 (konrol : % 100 toprak), 2, 4, 6, 8, 10 t/da olacak şekilde ahır gübresi ve 1, 2, 4, 6, 8 t/da olacak şekilde buğday samanı ilave edil miştir. Biyolojik aktiviteyi arttırmak amacıyla üzerine arpa (tokak) ekilmiş, her dört günde bir suianmış ve bir yıl süreyle dekompoze olmaları sağlan maya çalışılmıştır. Saksılardan alınan toprak örnekleri üzerinde yapılan analizlerden elde edilen sonuçların değerlendirilmesine göre, ahır gübresi ve buğday samanı deneme topraklarının volum ağırlığını, solma noktasını, tuzluluğunu ve pH yi düşürmüş, porozite, tarla kapasitesi, faydalı nem kapasitesi, saturasyon % si ve organik madde miktarını arttırmıştır. Saman katkısı; organik madde miktarı ve solma noktası hariç diğer özelliklerde genel olarak daha etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
II II. SUMMARY This research was made to find out the effect of manure and wheat straw on the physical properties of vertisol and none calcic brown soils are abundant in Tekirdağ and Thrace segion. The investigation was a pot experiment and block design was used. Two soil types, five manures, five wheat straws, three replications and six controls; (2x10x3+6) total 66 pots were used. Control, 0 (100 % soil), 2, 4, 6, 8, 10 tonnes/da manures and 1, 2, 4, 6, 8 tonnes/da wheat straw were added into the pots. To increase the bio logical activity, barley was sown in the pots, watered every 4 th days and decomposed for a year. According to the analysis of the samples, manure and wheat straw reduced the volume weight, permanent wilting point, salinity and pH ; increased the porosity, field capacity, available water holding capacity, saturation percentage and organic matter. The addition of straw, except organic matter and permanet wilting point, was more effective on the other properties.