Yerel yönetimlerin yaptırdığı spor parklarıyla ilgili sorunlar ve çözüm önerileri: Mersin örneği
The problems caused by the sports parks built by the local goverment and the suggested solution to them: Mersin example
- Tez No: 345242
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, yerel yönetimlerin yaptırdığı, içerisinde egzersiz aletleri bulunan spor parkları ile ilgili sorunları araştırmak ve çözüm önerilerindfe bulunmaktır. Bireylerin spor parklarındaki egzersiz aletlerinin kullanımı ile ilgili bilgi düzeyleri, bu alanlar hakkında ki düşünceleri aynı zamanda bu alanların halk sağlığına etkilerinin olumlu ya da olumsuz sonuçları anket soruları ile belirlenmeye çalışılmıştır. Ararştırmanın evrenini Mersin ilinde yerel yönetimler tarafından halkın hizmetine sunulmuş spor parklarına egzersiz yapmaya gelen kişiler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak geliştirilen ankete 90?ı kadın (% 54,2) , 76?sı erkek (%45;8) olmak üzere toplam 166 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Ankette 6 sı demografik bilgi (yaş, meslek durumu, aylık gelir, eğitim durumu, medeni hal ve cinsiyet) ve 22 si kapalı uçlu olmak üzere toplam 28 soru bulunmaktadır. Bu sorular, `?Evet, Hayır??, ??Evet, Hayır, Bazen `? ,??Hiç Bilmiyorum, Biraz Biliyorum, İyi Biliyorum,?? şeklindedir. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde frekans dağılımı ve gruplar arasında anlamlı/anlamsız fark olup olmadığını anlamak için `?X²?? testinden yararlanılmıştır Egzersiz alanlarına gelenlerin spor parklarından yararlanma durumları ve spor parkları hakkındaki düşünceleri, soruların içeriğini oluşturmaktadır. Katılımcılardan alınan cevaplar incelemeye alındığında, yerel yönetimlerin bu şekilde sundukları spor parklarının amacına hizmet etmediğini savunanlar ve bu konuda kararsız olanlar çoğunlukta (%78,9) çıkmıştır. Yine katılanların tamamına yakını (%95,8) bir spor uzmanı gözetiminde çalışmadıklarını belirterek, uzman gözetiminde egzersiz yapmanın daha doğru olduğunu (%91,6) savunmuşlardır. Araştırmaya katılanlar spor parklarındaki aletleri kullanmaya başladıktan sonra kısmen çeşitli kas ve iskelet sistemi rahatsızlığı yaşadıklarını (%56) belirtmişlerdir. Katılımcılar, spor parkarında ?çocukların kullanması sakıncalıdır? uyarısı olmasına rağmen, çocukları egzersiz aletlerini kullanırken gördüklerini (%67) belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to find out the effects of the sport parks with the work out equipments in them that was built by the local government, on healthy living. How the individuals use the exercise equipments in the sport parks, their opinions about those parks, also the positive or negative effects of those parks to the public health is researched. The research is based on the individuals who come to exercise in the sport parks built by the local authorities linked to the Greater Municipality of Mersin. A total of 166 volunteers of which, 90 females (54.2%) and 76 males (45.8%) have participated in the survey which was developed to collect data. There are a total of 28 questions in the survey 6 of which related to demographic info (age, occupation, monthly income, educational level, marital status and gender) and 22 of which are general questions. Those questionnaires are in the forms of ?yes, no, sometimes?, ?I don?t know at all, I know little bit, I know it very well?. The ??X²? test has been utilized in the evaluation process of the data based on frequency distribution and valid or invalid variances between the groups. The contents of the questionnaire are how individuals benefit from those sport parks and their opinions about those areas. When the survey results were evaluated, it was found out the majority of the people thought that the sport parks developed by the local government in those forms have not served its purpose(78,9%). Also most of the participants mentioned that their exercise was not supervised by a sports trainer (95,8%) and suggested that it would be better to do exercise in those parks under guidance from a trainer (91,6%). The survey participants indicated that they experienced various muscle and bone pains after they started using the equipments in the sport parks (56%). They also stated that they noticed the usage of those sport equipments by the children (67%) despite the warning signs of ?the usage of equipments by children is risky?.