Eşdeğer yarılar güvenirliğinin, farklı homojenlik düzeylerindeki örneklem büyüklüklerinde, test uzunluğuna, yarıya bölme yöntemlerine ve güvenirlik kestirme tekniklerine göre incelenmesi
Examining split-half reliability for sample sizes in different homogeneity levels according to test length, split-half methods and reliability estimation techniques
- Tez No: 345243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı madde uzunluklarına sahip testlerin eşdeğer yarılar güvenirliklerini, düşük, orta ve yüksek düzey homojenlikteki gruplarda, farklı yarıya bölme yöntemlerine ve güvenirlik kestirme tekniklerine dayalı olarak incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, tek boyutlu Madde Tepki Kuramı modellerinden 2 parametreli lojistik modele dayalı olarak veri üretimi yapılmıştır. Araştırmanın veri üretimi, Wingen 3 programında gerçekleştirilmiştir. Gerçek puanların ortalaması 0,00, standart sapmaları sırasıyla 1,00, 2,00 ve 3,00 şeklinde değişimlenerek 10.000 bireye ilişkin 0-1 verisi üretilmiştir. Veri üretimi esnasında, test uzunlukları sırasıyla 10, 20, 40 ve 80 şeklinde değişimlenmiştir. Veri üretimi sonucunda, 12 farklı evren elde edilmiştir. Örneklem büyüklüğünün eşdeğer yarılar güvenirliğine olan etkisinin incelenebilmesi için her evrenden basit seçkisiz örnekleme ile 50?şer adet 50, 300 ve 500 birimlik örneklemler çekilmiştir. Böylece 1800 adet örneklem elde edilmiştir. MATLAB 6.5 programlama dilinde yazılan program kodları yardımıyla evrenlere ve örneklemlere ilişkin veriler, tekler-çiftler, madde güçlüğüne göre tekler-çiftler ve seçkisiz atama yöntemleri ile yarıya bölünmüş, Spearman-Brown düzeltme formülü, Rulon ve Flanagan formülleriyle eşdeğer yarılar güvenirlikleri hesaplanmıştır. Bunun yanı sıra, örneklemlere ilişkin elde edilen güvenirliklerin ortancaları ve standart hataları da hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde, çalışma grubunun heterojenleşmesi ile eşdeğer yarılar güvenirliklerinin arttığı, güvenirliklere ilişkin standart hataların ise azaldığı gözlenmiştir. Tüm homojenlik düzeylerinde, üç farklı örneklem büyüklüğünde elde edilen eşdeğer yarılar güvenirlikleri birbirine çok yakın olsa da, örneklem büyüklüğü arttıkça güvenirliklere ilişkin standart hataların azaldığı belirlenmiştir. Tüm homojenlik düzeyindeki gruplarda, test uzunluğu arttıkça eşdeğer yarılar güvenirliklerinin arttığı, güvenirliklere ilişkin standart hataların ise azaldığı gözlenmiştir. Yarıya bölme yöntemlerinden tekler-çiftler ve madde güçlüğüne göre tekler-çiftler yöntemleriyle yarıya bölünen testlerden elde edilen eşdeğer yarılar güvenirliklerinin daha yüksek, standart hataların ise daha düşük çıktığı belirlenmiştir. Tüm homojenlik düzeyindeki gruplarda, Spearman-Brown düzeltme formülü, Rulon ve Flanagan formüllerinin kullanılmasıyla elde edilen eşdeğer yarılar güvenirlik ortancaları ve standart hataları arasındaki farkın neredeyse yok denecek kadar az olduğu gözlenmiştir. Araştırmada yer alan gruplar heterojenleştikçe, örneklem büyüklüğü ve test uzunluğu arttıkça; tekler-çiftler ve madde güçlüğüne göre tekler-çiftler yöntemlerinin kullanıldığı durumlarda evren ve örneklemler arasındaki uyumun arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine split-half reliabilities of tests in different lengths for low, medium and high homogeneity level groups based on different split-half methods and reliability estimation techniques. For this purpose, unidimensional data simulation was realized depending on 2 Parametric Logistic Model of Item Response Theory. The data simulation of the study was generated on Wingen 3 software. To simulate 0-1 dichotomous data for 10000 examinees, the mean of ability parameters were set to 0.00; standard deviations were set to 1.00, 2.00, 3.00. Test lengths were set to 10, 20, 40 and 80 in the data simulation. 12 different populations were achieved as a result of the data simulation. In order to determine how split-half reliabilities is affected by sample size, 50 samples for 50 sample size, 50 samples for 300 sample size and 50 samples for 500 sample size were drawn from populations by using simple random sampling. Thus 1800 samples were displayed. The tests about populations and samples were divided into halves with odds-evens, odds-evens according to item difficulties and random assignment split-half methods; the split-half reliabilities were computed by Spearman-Brown prophecy formula, Rulon formula and Flanagan formula. This process was realized by programming codes written in MATLAB 6.5 programming language. Besides medians and standard errors of sample reliabilites were computed. On examining the results, it was found that the more heteregoneous is the sample, the higher is the split-half reliabilities and the standard errors of reliabilities were decreased. Although the split-half reliabilities in three different sample sizes for all homogeneity levels were similar, when the sample sizes were high, the standard errors for split-half reliabilities were low. In all homogeneity levels, as the test length increased split-half reliabilities were increased; standard errors of the reliabilities were decreased. When the tests split into halves with odds-evens method and odds-evens according to item difficulties method, the split-half reliabilities were higher; the standard errors were lower. The difference between the standard errors and the medians of split-half reliabilites attained by Spearman-Brown prophecy formula, Rulon formula and Flanagan formula in all homogeneity groups was scarcely any. It was found that the consistency between populations and samples was higher in the cases where the groups were heteregenous; the test length and the sample sizes were high and odds-evens method and odds-evens according to item difficulties method were used.