Trakya yöresinde tarım işletmelerinde elektrik tüketiminin saptanması üzerinde bir araştırma
A Research on obtainig electricity consumption in agricultural administrations of thrace region
  1. Tez No: 34528
  2. Yazar: İSMAİL BECENEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK ARIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
-11- OZET Doktora Tezi Trakya Yöresinde Tarım İşletmelerinde Elektrik Tüketiminin Saptanması Üzerinde Bir Araştırma İsmail BECENEN Trakya Üniversitesi Edirne Meslek Yüksek Okulu Teknik Programlar Bölümü Öğretim Görevlisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Selçuk ARIN 1994, Sayfa : 109 Jüri : Prof.Dr. Selçuk ARIN Jüri : Doç.Dr. İbrahim ÇİLİNGİR Jüri : Doç.Dr. Bülent EKER Araştırmanın amacı; Trakya Yöresi kırsal kesiminde elektrik enerjisinin, konutların dışında tarımsal üretimde ve bu üretimi destekleyen sektörlerde kullanılmasını, tarımsal faaliyetlerin elektromotorizasyonunu ve elektrik enerjisinin kırsal kesimde değişik uygulama alan ve olanaklarını saptamaktadır.-111- Araştırma alü bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, enerji çeşitleri, elektrik enerjisinin özellikleri ile ülkemiz ve Trakya Yöresinin tarımsal ve elektrifikasyon yapısını; ikinci bölüm, araştırma ile ilgili önceki çalışmaları; üçüncü bölüm, araştırmanın yürütüldüğü kırsal kesim yerleşim merkezleri, denemelerde kullanılan ölçü aletleri ile araştırmada kullanılan yöntemleri içermektedir. Dördüncü bölüm, araştırmada saptanan sonuçlan; beşinci bölüm, araştırma sonuçlan ile önceki çalışma sonuçlannın karşılaştrnlmasım; altıncı bölüm, araştırma sonuçlanna göre ülkemiz ve Trakya Yöresi kırsal kesiminde elektrik enerjisinin kullanım alan ve miktarının arttınlması için önerileri içermektedir. Bu araştırmada aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. 1. Kırsal kesimde tüketilen elektrik enerjisi miktannın toplam tüketim içindeki oranının ülkemizde 1980 yılında % 4.4 iken 1992 yılında % 3.7'ye, Trakya Yöresinde 1980 yılında % 14.1 iken 1992 yılında % 12.3'e düştüğü bulunmuştur. 2. Yapılan araştırma sonucunda özgül elektrik enerjisi tüketimi ülkemizde 1980 yılında 54 kWh/ha'dan 1992 yılında 109 kWh/ha'a, Trakya Yöresinde ise 1980 yılında 64 kWh/ha iken 1992 yılında 117 kWh/ha seviyesine ulaştığı bulunmuştur. 1980-1992 Yıllan arasındaki artış ülkemizde Trakya Yöresinden 0.17 katı daha fazla bulunmuştur. 3. Traktör başına tüketilen elektrik enerjisi miktan ülkemizde 1980 yılında 2035 kWh/traktör, 1992 yılında 2789 kWh/traktör, Trakya Yöresinde 1980 yılında 1184 kWh/traktör, 1992 yılında 4149 kWh/traktör bulunmuştur. 1980-1992 Yıllan arasındaki artış Trakya Yöresinde ülkemizden 2.1 katı daha fazla bulunmuştur. 4. Traktör gücü başına tüketilen elektrik enerjisi miktan ülkemizde 1980 yılında 42 kWh/kW, 1992 yılında 58 kWh/kW, Trakya Yöresinde ise 1980 yılında 25-IV- kWh/kW,1992 yılında 86 kWh/kW bulunmuştur. 1980-1992 Yıllan arasındaki artış Trakya Yöresinde ülkemizdeki artıştan 2.1 katı daha fazla bulunmuştur. 5. Trakya Yöresinde kırsal kesimde tüketilen elektrik enerjisi miktarı 1980 yılında 49 816 MWh, 1992 yılında 220 441 MWh bulunmuştur. Trakya Yöresinde on iki yıldaki artış aynı yıllar arasında ülkemizdeki artıştan 2. 1 katı daha fazla bulunmuştur. 6. Çiftçi başına tüketilen elektrik enerjisi miktarı ülkemizde 1980 yılında 35 kWh/çiftçi, 1992 yılında 87 kWh/çiftçi, Trakya Yöresinde ise 1980 yılında 88 kWh/çiftçi, 1992 yılında 391 kWh/çiftçi bulunmuştur. 1980-1992 Yıllan arasında Trakya Yöresindeki artış ülkemizdeki artıştan 2 katı daha fazla bulunmuştur. 7. Nüfus başına tüketilen elektrik enerjisi miktan yörede 1980 yılında 350 kWh/kişi iken, 1992 yılında 1470 kWh/kişi seviyesine ulaştığı tesbit edilmiştir. 1980-1992 Yıllan arasındaki artış Trakya Yöresinde daha fazla olup, aynı yıllar arasında ülkemizdeki artıştan 2.2 katı daha fazla bulunmuştur. 8. Tüketilen toplam elektrik enerjisi miktan ülkemizde 1980 yılında 20 398 200 MWh, 1992 yılında 54 700 000 MWh olmuştur. Trakya Yöresinde ise 1980 yılında 352 605 MWh, 1992 yılında ise 1 798 830 MWh olarak bulunmuştur. Aynı yıllar arasındaki artışın yörede ülkemize göre 2.5 katı daha fazla olduğu tespit edilmiştir. 9. Yöre kırsal kesiminde tüketilen elektrik enerjisinin sıra ile en çok aralık, temmuz ve ağustos aylarında tüketildiği tespit edilmiştir. 10. Yörede elektrik enerjisi ile çalışan tanmsal işletmelerin toplam sayısı 49, toplam güçleride 415.86 kW tespit edilmiştir. 11. Deneme yapılan tanmsal işletmelerde 1992 yılında tüketilen toplam elektrik enerjisi miktan 149.516 MWh olarak bulunmuştur. Elektrik enerjisinin enfazla tüketildiği tarımsal işletme süt depolama ve soğutma, en az tüketildiği tarımsal işletmede süt sağımı işletmesi bulunmuştur. 12. Denemeye alınan tarımsal işletmelerde ürün başına tüketilen elektrik enerjisi miktarı; süt sağımında 0.005297 kWh/lt, hayvan besiciliğinde 2.267 kWh/ay-kuzu, mandra işletmesinde 0.005369 kWh/lt, un değirmeninde 85.402 kWh/t, tarımsal sulamada 5.571 kWh/ha, süt depolama ve soğutmada 1.268 kWh/100 İt, tohum temizleme ve sınıflandırmada 1.837 kWh/t, fırın işletmesinde 0.004015 kWh/ekmek ve yem değirmeninde 10.924 kWh/t saptanmıştır. 13. Yöre kırsal kesimine sunulan elektrik enerjisi miktarının % 13.1 oranında arttırılması gerekmektedir. Gerekli olan bu elektrik enerjisi miktarının yörede kullanılabilmesi için gerekli olan toplam trafo gücü 342 897 KVA bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-VI- SUMMARY Degree of Doctor Thesis A Research on Obtaining Electricity Consumption in Agricultural Administrations of Thrace Region Ismail BECENEN The University of Thrace Edirne Vocational School Instructor Technical Science Department The University of Thrace Science Institute Department of Agricultural Machinery Advisor : Prof.Dr. Selçuk ARIN 1994, Page : 109 Jury : Prof.Dr. Selçuk ARIN Jury : Doç.Dr. Ibrahim ÇİLİNGİR Jury : Doç.Dr. Bülent EKER Beyond houses the aim of this research is to present the different applying rural area and possibility to use electricity in agricultural production and supporting these sectors to this production, the activities of agricultural electromotorization in Thrace rural.-vıı- This research consists of six parts. The first part, consists of kinds of energy, characteristics of electrical energy agricultural and electrificational structure of the region Thrace and Turkey. The second part contains the previous studies on research. The third part contains the rural areas settlement places that the research done and the methods used with the testing materials. The fourth part contains obtanied results for this research. The fifth part contains the comparison of the previous research results with the results recenty obtained. The sixth part consists of suggestions for increasing electrical energy amount and the area of energy used in the region Thrace and in Turkey according to the results of the research. In this research the following results are: 1. In Turkey rural, the total consumption of electricity persentage was 4.4 % in 1980, 3.7 % in 1992. In Thrace it was 14.1 % in 1980, 12.3 % in 1992. 2. The consumption of electricity was 54 kWh/ha in 1980, 109 kWh/ha in 1992. In Thrace, it was 64 kWh/ha in 1980, 117 kWh/ha in 1992. The increase between 1980-1992 was more 0.17 than Thrace. 3. In Turkey, the consumption of Rulectricity per tractor was 2035 kWh in 1980, 2789 kWh in 1992. In Thrace it was 1184 kWh in 1980, 4149 kWh in 1992. In Thrace the increase between 1980-1992 was 2.1 more than Turkey. 4. In Turkey, the consumption of electricity amount per tractor was 42 kWh in 1980, 58 kWh in 1992. In Thrace, it was 25 kWh in 1980, 86 kWh in 1992. The increase in Thrace between 1980-1992 was 2.1 more than Turkey. 5. In Thrace region the consumption of electricity amount was 49 816 MWh in 1980, 220 441 MWh in 1992, The increase in 12 years was 2.1 more than Turkey in the same years.-Vlll- 6. In the year of 1980 the consumption of electricity for per farmer was 35 kWh in Turkey, 87 kWh in 1992. In Thrace it was 88 kWh in 1980, 391 kWh in 1992. The increase in Thrace region between 1980-1992 was 100 % more than the increase in Turkey. 7. In Thrace, the consumption of electricity amount for per person was 350 kWh İn 1980, 1470 kWh in 1992. The increase in Thrace between 1980-1992 was 1 10 % more than the increase in Turkey. 8. The total consumption of electricity amount in our country was 20 398 200 MWh in 1980, 54 700 000 MWh in 1992. But in Thrace rural it was 352 605 MWh in 1980, 1 798 830 MWh in 1992. It was 2.5 % more than our country. 9. December, July an August are the months that the consumption of electricity is the most in Thrace rural. 10. The total agricultural administrations amount in Thrace are 49 and the total strenght is 415.86 kW. 11. In 1992, the consumption of electricity in agricultural administrations was 149.516 MWh. The most consumption of electricity in agricultural administration has been milk depoting, and cooking, the lest in milk machine. 12. In testing agricultural administrations the consumption of electricty amount for per product was 0.005297 kWh/lt in milking machine, 2.267 kWh for fattening animal 0.005369 kWh/lt for dairy, 85.402 kWh/lt for grain mill, 5.571 kWh/ha for agricultural watering, 1.268 kWh/100 It for milk depoting and cooking, 1.837 kWh/t for graing selecting, 0.004015 kWh/a loaf of bread for bakery, 10.924 kWh/t for food grinder.-IX- 13. This amount is to be increased in measure 13. 1 % for rural area as the value obtained. To use this electricity. 342 897 KVA the total strenght of Transformer is necessary.