Marmara bölgesinde devlet tarım işletmelerinde elektrifikasyon düzeyinin saptanması üzerine bir araştırma
A Research of determination of agricultural electrification levels of govermental farms in Marmara region
- Tez No: 34527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi Marmara Bölgesindeki Devet Tarım İşletmelerinde Tarımsal Elektrifikasyon Düzeyinin Saptanması Üzerine Bir Araştırma Levent TAŞERİ Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Makinalan Bölümü Araştırma Görevlisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Bülent EKER 1994, Sayfa 71 Jüri: Prof. Dr. Selçuk ARIN Doç.Dr.Bülent EKER(Danışman) Yrd. Doç. Dr. Birol KAYİŞOĞLU Bu araştırma 1993 yılında Marmara Bölgesinde bulunn İnanlı Tarım İşletmesi, Tahir Ova Devlet Tarım İşletmesi ve Türkgeldi Devlet Tarım İşletmesinde yürütülmüştür. Araştırmanın amacı ele alınan üç devlet Tarım İşletmesinin elektrifikasyon düzeyini saptamaktır. Aynı zamanda İşletmelerin elektrifikasyon düzeylerinin birbiriyle karşılaştınlmasıdır. Bu sayede, işletmelerin bünyesindeki bitki üretim şubesi, hayvancılık şubesi, makina şubesi ve kültürteknik şubesi gibi birimlerde elektirik enerjisi tüketiminin ne düzeylerde olduğu belirlenecek ve elde edilen sonuçlar işletmelerin tarımsal elektirifikasyon problemlerinin çözümünde önemli kriter değerler olacaktır.n Bu çalışmada, işletmelerin hem karakteristik bilgileri hem de elektrifikasyon düzeyine ölçüt olacak verilerin toplanması için anket çalışması yapılmıştır. İşletmelerdeki kurulu gücün belirlenmesi için birimlerdeki tüm elektiriksel tüketicilerin etiket değerleri okunmuştur. Ayrıca işletmelerdeki trafolardan tüketilen elektirik enerjisi miktarları işletmelerin bulunduğu yerlerdeki T.E.K. Müdürlüklerinden tespit edilmiştir. Elektrifikasyon düzeyine ölçüt olacak kriter değerler değerlendirildiğinde, en yüksek değerler sırasıyla Tahirova İşletmesi.Türkgeldi İşletmesi ve İnanlı İşletmesinde bulunmuştur. Sonuç olarak, özde tarım işletmeleri ele alındığında devlet kontrolündeki taran işletmelerinde elektrifikasyonun ülke geneli ile karşılaştırıldığında yüksek değerde olduğu, ancak bunun yeterli düzeyde omadığı, özellikle hayvancılığa ve sulamaya önem veren işletmelerde elektrifikasyon değerlerinin arttığı görülmektedir. Tüm işletmelerde yeni alanlar yaratılarak temiz ve ucuz enerji özelliğini koruyan elektirik enerjisinden geniş çapta yararlanabilme olanaklarının araştırılması gerekir. Bunun yanında mevcut tesislerde elektirik kullanım olanakları araştırılırken tutum sağlayacak yöntemlerin devreye sokulması gerekir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Postgraduate Thesis A Research on Determination of Agricultural Electrification Levels of Governmental Farms in Marmara Region Levent TAŞERİ Thrace University Tekirdağ Agricultural Faculty Research Assistant Thrace University The Institute of Natural Sciences Agricultural Mechanization Mainscience Section Supervisor: Doç.Dr. Bülent EKER 1994, Page 71 Jury: Prof.Dr. Selçuk ARIN Doç.Dr.Bülent EKER (Supervisor) Yrd. Doç. Dr. Birol KAYİŞOĞLU This research was carried out in the governmental farms of İnanlı, Tahirova and Türkgeldi in 1993. The aim was to find out the agricultural electiriflcation level of these three farms and to compair them for their levels. In this manner, consumption level of electrical energy of departments in the farms such as; Crop Production, Animal Husbandry, Machinery and Agricultural Structure and Irrigation would be determined and results obtained would be importanat criterions in solving farms' s electrification problems. In this study, a survey was done in order to collect data as criterion for both characteristic knowledge of farms and electrification levels label values of all electrical consumers in the farms were read to measure the installed power in the farms. Also the amounts of the electrical energy consumed from the transformers in the farms taken from the head offices of T.E.K..IV The level values, when the criterions for electrification levels were evaluated, from the higest to the lowest, were for the farms of Tahirova, Türkgeldi and İnanh respectively. As a result, when the farms were compaired with each others for their electrification levels, it has been seen that the governmental farms have much higher results than private ones in Turkey generally. However, this has not been seen enough for governmenal farms, although the electrification levels were higher in some of them which attach importance to animal husbandry and irrigation. It is to be investigated the opportunities to make widely use of electrical energy that can save its property of being clean and cheap by creating new fields in all farms. In addition, in one hand, the opportunities for usage of electrical energy have been researched, on the other hand some methods must be developed to save energy.