Çekmece gölleri arasındaki bölgenin jeolojisi ve sedimenter özellikler
Geology of area between Çekmece lakes and their sedimentological features
  1. Tez No: 34536
  2. Yazar: ŞAMİL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
IV ÖZ ÇEKMECE GÖLLERİ ARASININDAKÎ BÖLGENİN JEOLOJİSİ VE SEDİMENTER ÖZELLİKLERİ Trakya Havzasının doğusunda sığ zonda bulunan çalışma alanında sedimentasyon, Orta Eosende başlamıştır, önce sığ denizel şartlarda resifal kireçtaşlan eökelmiş, bu çökeller üzerinde tresgresif bir denizin ürünü olan, derin denizel nitelikli killi kireçtaşları ve şeyller oluşmuştur. Alt Oligosen başlarında ani bir regresyon sonrasında gelişen sığ denizel ortamlarda ise lagün ve delta çökelleri gelişmiştir. Çalışma alanında Orta Oligosen' den Üst Miyosen'e (Sarmasiyen) kadar aşınma rejimi hüküm sürmüş, Üst Miyosen' de meydana gelen karasal çökelme alanlarında, akarsu ve gölsel çökeller oluşmuştur. ABSTRACT GEOLOGY OF AREA BETWEEN ÇEKMECE LAKES AND THEIR SEDIMENTOLOGICAL FEATURES Sedimentation occurring in the shallow zone of the Thracian basin began in middle-Eocene. First, reefal limestones were deposited in shallow marine conditions, later sediments of a transgressive sea were laid on these sediments. At early Oligocene, as a result of a sudden regression, lagonal and deltaic sediments were deposited. The study area underwent a period of erosion extending from middle Oligocene until upper Miocene, and fluvial and lacustrine sediments were deposited in upper Miocene.
Özet (Çeviri)