Doğrusal programlama yöntemiyle en düşük maliyetli karma yem formüllerinin saptanması ve fiyatlardaki değişikliklerin optimal çözümlere etkisi
  1. Tez No: 34535
  2. Yazar: İLKNUR KUMKALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DORUSAL PROGRAMLAMA YÖNTEMİYLE EN DÜŞÜK MALİYETLİ KARMA YEM FORMÜLLERİNİN SAPTANMASI VE FİYATLARDAKİ DE?İŞİKLİKLERİN OPTİMAL ÇÖZÜMLERE ETKİSİ İlknur KUMKALE Ekonomist Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Danışman:Prof. Dr. İHakkı İNAN 1995, sayfa: 98 Jüri: Prof.Dr.İ.Hakkı İNAN Yard.Doç.Dr.Şafak AKSOY Yard.Doç.Dr.Cemal POLAT Bu çalışma, doğrusal programlama yöntemi kullanılarak Yem Kanunu'nda belirtilen esaslara uygun en düşük maliyetli 9 çeşit (sığır süt yemi, sığır besi yemi, kuzu besi yemi, koyun süt yemi, etlik piliç yemi, 1. ve 2. dönem kafes tavuğu yumurta yemi, hindi civciv yemi, ergin ve damızlık alabalık yemi)karma yem formülleri hazırlama amacına yönelmiştir. Optimum karma yemlerin hazırlanmasında kullanılan veriler Tekirdağ ilinde bulunan bir yem fabrikasının kayıtlarından alınmıştır. Kullanılan yem maddelerinin ham protein, ham selüloz, ham kül metabolik enerji, kalsiyum ve fosfor içerikleri fabrikanın yaptırdığı analiz raporlarından yararlanılarak matrislere yansıtılmıştır. Her bir yem için ayrı matrisler hazırlanmış,optimum sonuçlar elde edildikten sonra, bütün problemlerin duyarlılık analizleri yapılmıştır.Araştırmada, plana gelen faaliyetlerin fiyat sınırlan belirlenmiş ve fiyatlarda meydana gelecek değişimlerin optimum sonuçlara etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuca göre doğrusal programlama yönteminin en düşük maliyetli karma yem rasyonlarının hazırlanmasında kullanılması mümkün olup, uygulamada bu yöntemin yaygınlaştırılması gerekmektedir. Bunun yanında bu yöntem uygulanarak elde edilen çeşitli bilgiler yem fabrikası yöneticileri, çiftçiler ve ülke düzeyinde tarımsal politikayı saptayan kimselere yararlar sağlayacaktır. Ayrıca çalışmada, Trakya Bölgesinde yaygın olarak üretilen ayçiçeği tohumunun optimum yem karışımlarında kullanılmasının maliyet minimizasyonu açısından önem taşıdığı, bu nedenle de destekleme kapsamında olması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
nı SUMMARY Master Thesis DETERMINATION OF LEAST-COST RATION FORMULATION BY THE LINEAR PROGRAMMING METHOD AND THE EFFECT OF PRICE CHANGES ON THE OPTIMAL SOLUTIONS İlknur KUMKALE Economist Tekirdağ Agricultural Faculty Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Î.Hakkı ÎNAN 1995, page:98 Jury: Prof. Dr. LHakh İNAN Yard.Doç.Dr.Şafak AKSOY Yard.Doç.Dr. Cemal POLAT The purpose of this study is to determine least cost mixed feed formulations for nine different feed rations by using linear programming method; these rations include: milk, beef, lamb, sheep milk, broiler, first and second period laying hens (in cages) turkey chicks and trouts. Empirical data used for the calculation of rations were collected from the records of a local feed manufacturing firm in Tekirdağ province. Crude protein, crude fiber, crude ash, metabolical energy, calsium and phosphorus contents of various ingredients were retrived from analysis reports of the firm and used in the preparation of matrices. Optimum solutions were calculated from the particular matrice for each ration and the results were further examined by sensitivity analysis. Various price ranges were also determined for ingredients and the effects of price changes on optimum solutions were reviewed.IV It is concluded that linear programming method is a usefull tool for determining least cost mixed feed rations and its widespread usage should be encouraged. Also there are potential benefits of this method for the managers of feed manufactures, farmers and agricultural policy makers.