Diyâr-ı Bekr bölgesinin Moğol hâkimiyetine girişi
Mongol sovereignty in Diyar-i Bakr region
  1. Tez No: 345427
  2. Yazar: İBRAHİM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
XIII. asrın başlarından itibaren tüm dünyayı derinden sarsan Moğol istilası, kısa bir süre sonra Anadolu?yu vurmuş, hemen ardından da güçlü Moğol müfrezeleri Suriye ve el-Cezire bölgesindeki birçok yerleşim yerle bir etmişlerdir. Moğollar, büyük hasımları Celaleddin Harzemşah?ı takip ederken kendilerini Diyâr-ı Bekr Bölgesinin içinde bulmuşlardır. Bu andan itibaren muhtelif zamanlarda kısa süreli akınlar düzenleseler de Hûlâgû?nun Bağdat seferine kadar bölgede ciddi bir tahribata neden olmadılar. Fakat 1258 yılından itibaren Hûlâgû?nun oğlu Yeşmut komutasındaki Moğol ordusu, Amid, Meyyafarikin, Mardin?i şiddetli bir muhasaradan sonra zaptetti. Hısn-ı Keyfa hâkiminin kendi dileğiyle Moğol tahakkümüne girmesi ile Diyar-ı Bekr bölgesinde Moğol hâkimiyeti tesis edildi. İnceleme konumuz her ne kadar Diyâr-ı Bekr bölgesinin Moğol Hakimiyetine giriş süreci olsa da, konumuzu yakından ilgilendirdikleri için komşu bölgelerdeki önemli hadiseler üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Starting with XIIIth century, the Mongol invasions which affected the whole world also hit Anatolia and later Syria and al-Jazira. Mongols chasing their enemy called Djalal al-Din Khwarazm Shah, found themselves in Diyar-ı Bakr Region. After this period, they did not do remarkable harm except some minor destruction until H?l?g??s campaign to Bagdad. Howewer by 1258, the son of H?l?g? called Yeshmut holding command of Mongol army captured Amid, Mayyafariqin and Mardin. Mongol dominance was established in Hısn-ı Keyfa with their consent. Though our main focus is Mongol sovereignty in Diyar-ı Bakr Region, we also touched upon some of the important events of the neighbouring regions.