Vilayet salnamelerinde Yozgat (H. 1290-H. 1325) (M. 1873-M. 1907)
Yozgat to province yearbooks (H. 1290-H. 1325) (M. 1873-M. 1907)
  1. Tez No: 345436
  2. Yazar: FADİME CEYLAN CAVCAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Sâlnâme yıllık olayları anlatan eserlere verilen isimdir. Yerel tarih açısından önemli olan bu yıllıklar, vilâyetlerin sosyo-ekonomik yapı ile ve bağlı birimlerin yapısı hakkında kapsamlı bilgiler içermektedir. Osmanlı Devleti?nin son döneminde bir sancak olan Yozgat, Ankara vilâyetine bağlı bulunmaktaydı. Sâlnâmelerdeki bu bilgiler Yozgat?ın idarî, fiziki, demografik, ekonomik, bilimsel ve kültürel hayatını tanımamıza katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Salnâme is an Ottoman almanac that explains yearly events in a city. Local history are very important in terms of this yearbook, the socio-economic structure of the county and contains detailed information about the structure of institutional units. Yozgat city that had became a township sancak in late period of Ottoman Empire was depended to Ankara Province. These knowledge give us important contributions about the Yozgat?s administrative, physical, demographic, economic, scientific and cultural life.