Bölgesel kalkınma ajanslarının proje-faaliyet destekleri ve Türkiye'nin kalkınma sürecindeki önemi
Project-activity support of regional development agencies and their importance on the development process of Turkey agencies
  1. Tez No: 345453
  2. Yazar: KENAN TAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN CANSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Küreselleşme sürecinde Bölgesel Kalkınma Ajansları, gerek uluslararası düzeyde gerekse ulusal ve bölgesel düzeyde öneminin her geçen gün arttığı ve üstüne yeni ve önemli misyonlar yüklendiği görülmektedir. Kalkınmanın gerçekleşmesinde, sosyal refahın sadece ulusal düzeyde değil bölgesel düzeyde de gerçekleşmesi gerçeği, ulus devletleri yeni kalkınma politikası araçlarının geliştirilmesine yönelik arayışlarını artırmıştır. Bu kapsamda Bölgesel Kalkınma Ajansları, bölgesel eşitsizliklerin giderilmesinde önemli ve etkin bir araç olarak kullanılabilmektedir. Bu çalışmada da Bölgesel Kalkınma Ajanslarının Türkiye?deki proje ve faaliyet desteklerine yönelik uygulamalarının bölgesel eşitsizlikleri gidermede ne düzeyde etkin bir araç olarak kullanıldığı, Türkiye?nin bölgesel kalkınmasına makro ekonomik düzeyde ve bölgesel göstergeler düzeyinde nasıl katkı sağladığı üzerinde durulacaktır. Çalışma hazırlanırken bölgesel kalkınma, bölgesel eşitsizlikler ve bölgesel politikalar ile Bölgesel Kalkınma Ajanslarının proje ve faaliyet desteklerine ilişkin yazılmış kaynaklar taranmış, ilgili makale, kitap ve istatistiki veriler incelenmiş ve neticede elde edilen bulgular bir araya getirilerek bu konuda değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It has been observed that Regional Development Agencies, in the globalization process, are increasing their significance both national and regional level as well as at the international level and are being uploaded with new missions with each passing day. The fact of the necessity of realizing social welfare in not only at national level but also at the regional level has encouraged nation-states to seek new development policy instruments. Within this scope, the Regional Development Agencies can be used as an important and effective tool in eliminating regional disparities. This paper focuses on what level Regional Development Agencies in Turkey are used as an effective tool in removing regional disparities by supporting projects and activities for the elimination of regional disparities. It also focuses on how they contribute to Turkey's regional development at macro-economic level and the level of regional indicators. In the process of the study, regional development, regional disparities and regional policies along with written sources of supports projects and activities of Regional Development Agencies have been reviewed. Related articles, books, and the statistical data were analyzed and the findings were eventually brought together. Finally, the evaluations have been made in this regard.