Haydarpaşa limanındaki bir terminalin konteyner terminaline dönüştürülmesi ve işletmeye katkılarının araştırılması
  1. Tez No: 34549
  2. Yazar: MUHLİS ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DR. MUZAFFER GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Su Ürünleri, Engineering Sciences, Aquatic Products
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
oz Haydarpaşa Limanı' ndaki bir terminalin konteyner terminaline dönüştürülmesi ve işletmeye katkılarının araştınlması. Türkiye genelinde olduğu gibi Türkiye' nin en önemli ithalat ve ihracat kapısı niteliğindeki Haydarpaşa Limanı' nda da konteynerizasyonun hızla gelişeceği beklenmektedir. Dolayısıyla gelişen konteynerizasyona uyum sağlayacak alt yapının zamanında hazırlanması gerekir. Haydarpaşa Limanı1 ndaki alt yapının mevcut karışık eşya temıinalinin konteyner terminali haline dönüştürülerek kısa zamanda hazırlanacağı ve halen sıkışıklık gösteren konteyner terminalinin rahatlayacağı düşünülebilir. Bu mantık ile böyle bir durumun planlaması halinde işletmeye getireceği mali yükün boyutu yanında sağlayacağı imkanlarında görülebilmesini amaçlayan bu çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Research for the possibilities for converting a terminal to a container terminal at Haydarpaşa Port and advantages of this arrangement for the Administration of Haydapaşa Port. Containerization is expected to develop rapidly in the Country as a whole and also at Haydarpaşa Port which is considered as one of Turkey' s most important export and import gates. Therefore the infrastructure needed to cope with development in containerization should be set up in advance. Here, we can consider that the infrastructure of Haydarpaşa Port can be re-arranged in short time by converting one of the present general cargo terminals to a container terminal and that the existing container terminal which is congested can be released. Having this in mind this research has been done to show the opportunities this development will bring along with the managerial costs of its planning.