Barajların çevre üzerindeki etkileri (Keban Barajı örneği)
Environmental impacts of the damson their vicinity (A case study on Keban Dam)
- Tez No: 34548
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZYUVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havza Amenajmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
IV öz Bu çalışmanın amacı barajların çevre üzerindeki etkilerini örnek alınan bir havza üzerinde yapılacak değerlendirmelerle or taya koymaktır. Çalışmamızda temel ekolojik fakörlerden iklim ve bitki örtüsü üzerinde durulmuştur. Yaklaşık yirmi yıl önce inşaatı ta mamlanan Keban Barajı geniş bir göl alanına sahip bulunması yanında inşasından önceki ve sonraki dönemlerde yeterli iklim ve rileri mevcut olduğundan araştırmamıza uygun nitelikte bir örnek olarak seçilmiştir. Bulgularımız, baraj gölünün oluşumundan sonra hakim rüzgar yönünde kalan istasyonların yağışlarında artış, diğerlerinde ise azalma olduğunu, sıcaklık ve nem ilişkileri bakımından iklimin yumuşama özelliği gösterdiğini ortaya koymuştur. Diğer taraftan, sulama imkanlarının gelişmesi sonucunda bitki deseni değişmiş, vejetasyon süresinin uzadığı ve üründe önemli artışlar meydana geldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Environmental Impacts Of The Dams On Their Vicinty (A Case Study on Keban Dam) My aim why I have studied on "The Influences of Dams on the Enviroment is to clarify the influences of dam on the encironment by evaluating of the sample river -basin. In this study, it is emphasized on climate and vegetation which are the major elements of ecological factors. Keban dam was built nearly 20 years ago and it has a large dam lake. Since we have climate data go back before building of it, the area was choosen as a sample to research on it. It is found that, after building of the dam lake the amount of the stations loding at dam lake has increased but in contrast in the opposing stations has decreased. In addition in terms of interaction between temperature, and maisture the climate has become mild than before. On the other hand, because of development of irrigating in agricultural area, the sort of plants used before has changed, growing season has prolonged and important increasel in field production have become visible.