Eğitim fakültesi öğrencilerinin duygusal zeka düzeyleri ile saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examining the relationship between the level of emotional intelligence and thelevel ofaggression in terms of some variablesamong the faculty of educationstudents
- Tez No: 345543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, eğitim fakültesinde okuyan öğrencilerin duygusal zeka düzeyleri ile saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin bazı demografik değişkenler açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma, betimsel yöntem ve ilişkisel tarama modeline göre desenlenmiştir. Araştırmanın evreni 2012-2013 öğretim yılında Gaziantep Üniversitesi eğitim fakültesinde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Gaziantep Üniversitesi eğitim fakültesinde bulunan Sınıf Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerinden 1.,2.,3.,4. sınıflar ile Nizip Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 1.sınıf öğrencileri arasından random yöntemiyle seçilen % 59.8?i kız (n=291), % 40.2,?i (n=196) erkek olmak üzere 487 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak; Buss ve Perry (1992) tarafından geliştirilen, ?Saldırganlık Ölçeği? ve Bar-On (1997) tarafından geliştirilen ?Bar-On Duygusal Zeka Ölçeği? ile araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. Verilerin analizinde pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı, basit linear regresyon analizi, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzdelik dağılım, çok yönlü varyans analizi, farkların kaynağını belirlemek için çoklu karşılaştırmalarda Scheffé testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to examine the relationship between the level of emotional intelligence and the level of aggression in terms of some demographic variables among the faculty of education students. This studyis designed according to the descriptive method and the relational screening model. Study population is constituted of students from Faculty of Education of Gaziantep University in the 2012-2013 academic year. The sample of study is constituted of randomly selected first, second, third and fourth grade students from Departments of Primary Education, Turkish Education, Elementary Mathematics Education and Guidance and Counselling at Gaziantep Education Faculty and randomly selected first grade students from Department of Social Studies Education at Nizip Faculty of Education at Gaziantep University. The 59.8 percent (n = 291) of students are female and 40.2 percent (n= 196) of students are male. The total number of students is 487. ?Aggression Scale?, which is developed by Buss and Perry in 1992, updated by Buss and Warren in 2000 and adapted in Turkish by Can in 2002, ?Bar-On Emotional Intelligence Scale?, which is developed by Bar-On to determine the level ofemotional intelligencein 1997 and adapted in Turkish by Acar in 2001 and ?Demographic Information Form? which is developed by the researcher are used as data collection tools. Pearson product-moment correlation coefficient, simple linear regression analysis, arithmetic mean, standard deviation, percentage distribution and multivariate analysis of variance are used for the analysis of the data. To determine the source of differences Scheffé test is applied for multiple comparisons.