Basel düzenlemeleri kapsamında KOBİ'lerin derecelendirilme sürecine adaptasyonları Çorum ilinde bir araştırma
Basel regulations under the adaptation process SMEs of rating, Çorum in a research
  1. Tez No: 345562
  2. Yazar: RECEP ÇAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER SAKINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Değişim ve etkileşimin her geçen gün arttığı küreselleşen dünya düzeninde ülke ekonomileri ve finansal piyasalar birbirine daha bağımlı hale gelmektedir. Öyle ki bir finansal piyasadaki aksaklık veya sorun diğer ülke ekonomilerini ve finansal piyasaları etkilemekte finansal kırgınlıklar veya iyileşmeler anında yansımaktadır. Sürekli gelişen piyasaların birbirlerine entegre olması ve bir finansal piyasada yaşanan kriz diğer piyasaları da kısa sürede etkileyebilmesi sebebiyle uluslararası tarafsız bir düzenleyici kurulun gözetiminde dünya çapında kabul gören bazı standart yaklaşımların geliştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle 1930 tarihinde uluslararası anlamda dünyanın en eski kurumu olan ?Uluslararası Ödemeler Bankası? kurulmuştur. Uluslararası banka denetimi ve mevzuatı değişimi sağlamak bankacılık sektörünün denetim gözetim ve düzenlenmesi için ortak standartlar koymak ve bu alanda çalışmalar yapmak amacıyla 1974 yılında kendi bünyesinde Basel Komitesini kurmuştur. Basel Komitesi Basel I, Basel II ve Basel III düzenlemelerini gerçekleştirmiştir. Basel I ve Basel III doğrudan bankacılıkla ilgilidir. Basel II KOBİ?lerin derecelendirilmesini konu almaktadır. Basel II bankaların sermaye yeterliliği standartlarını yeniden belirlemiş ve risk yönetimi ön plana çıkmıştır. Böylelikle şimdiye kadar finans kuruluşları tarafından reel sektör kuruluşlarına kullandırılan sübjektif yöntemlerle belirlenen iyi kredi, kötü kredi süreci yerine riskli, az riskli kredilendirme süreci devreye girmiştir. Çünkü Basel düzenlemeleri ile KOBİ?lere derece verilecektir. Bu derece ile her işletmenin bir kredi derecesi olacak ve bankalar bu derece notlarına göre kredi faiz oranı belirleyecektir. Bu bağlamda Türk finansal sisteminin yeniden düzenlenmesi, başta bankacılık ve KOBİ?ler olmak üzere pek çok sektörü etkilemiştir. Basel kriterleri karşısında Türk bankacılık sektörü ve KOBİ?lerin durumu ele alınarak Çorum İlindeki KOBİ?lerin derecelendirme sürecine adaptasyonları test edilecektir. Anahtar Sözcükler : KOBİ?lerin derecelendirilmesi, Çorum KOBİ, Basel II.
Özet (Çeviri)
Change and increased interaction with each passing day globalized world order, national economies and financial markets are becoming more dependent on each other. So much so that the problem of financial market disruption or impact on other economies and financial markets is reflected in the financial heartache or instant improvements. Continuing to integrate the emerging markets and other markets, as soon as the crisis in the financial market due to the influence of international regulatory body under the supervision of a neutral development around the world is to be observed with regard to some standard approaches. For this reason, in 1930 the world's oldest institution in the international sense,