Relüktans motorların hız kontrolü
The Institute of science and technology Gazi Univercity
- Tez No: 34564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada relüktans motorları için en uygun hız kontrol devresi geliştirilerek motorun düşük devirlerinde karşılaşılan vuruntu problemi giderilmiştir. Bu işlem gerçekleştirilirken motorun bir adımını onaltıya bölen üçgen ve trapez gibi iM farklı dalga şekli eprom kullanılarak elde edilmiş ve motorun sürülmesinde kullanılmıştır. Bu teknik tam adım modu sürme şekliyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SPEED CONTROL OF RELUCTANCE MOTORS (M. Sc. Thesis) Mustafa YAĞCI THE INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY OF GAZI UNIVERSITY March 1994 ABSTRACT In this study, an appropriate speed control circuit for reluctance motors has been designed and implemented in such a way to eliminate the pinking problem encountered in low speeds. In doing so, triangular and trapezoidal waveforms dividing one step of the motor into sixteen have been generated by means of an EPROM and the waveforms obtained in this way have been employed to drive the motor. A comparison has also been between this technique and the full step mode driving. -IV-