Atatürk Barajı'nın inşası sonrasında Adıyaman vilayeti merkez kazasındaki köy kuruluşları
After the construction of Ataturk Dam, the establishments of villages in central district of Adiyaman province
  1. Tez No: 345652
  2. Yazar: HABİB AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAŞMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Adıyaman ili Güneydoğu Anadolu Bölgemizde bulunmaktadır. 1954 senesine kadar Malatya?ya bağlı bir kaza iken 1954?te vilayet statüsüne kavuşmuştur. Bölge tarihi ve kültürel açıdan oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. 1983 senesinde inşasına başlanan ve 1992 senesinde işletmeye açılan Atatürk Barajı ile bölgede çok sayıda yerleşim birimi sular altında kalmıştır. Bunun üzerine Adıyaman vilayetinde yeni köy kuruluşları gerçekleşmiştir. Yaptığımız çalışma üç bölümden oluşmakta olup birinci bölümde Adıyaman?ın tarihi geçmişi üzerinde durulmuştur. Özellikle bölgede kurulan Kommagene Uygarlığı dikkat çekmektedir. Bu uygarlığa ait Nemrut Ören yeri ise hala açık hava müzesi şeklindedir. Bölgeye çok sayıda turistin gelmesini sağlamaktadır. İkinci bölümde ise Adıyaman?ın idari taksimatı anlatılmıştır. Bu bölümde Adıyaman?ın Malatya?ya bağlı kaza iken durumu ile müstakil vilayet olması ayrı başlıklar altında ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamın üçüncü bölümünde ise Atatürk Barajı?nın işletilmeye başlanması ile birlikte Adıyaman?da oluşturulan Köy kuruluşları değerlendirilmiştir. Köy kuruluşlarının değerlendirilmesi ile birlikte ortaya çıkan yeni sosyal ve ekonomik değişiklikler incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Adıyaman is situated in the South-eastern Anatolia. Until 1954 Adıyaman was a district of Malatya Province and then it gained the status of province. The instruction of Atatürk dam began in 1983 abd finished in 1992. Because of this dam many admistrative units including some villages and district became under the water of the dam. In order to locate and settle these people down many many new villages were erected in the suitable locations away from the waters. This dissertation consist of three chapters; in the First Chapter the history of Adıyaman was given and deatailed were added. Especially the focus was concentrated on the Kommagene Civilization. The remnants of this civilization namely Nemrut Status is still open to public and it is the place of visit for the turists. In the Second Chapter administrative divisions of Adıyaman is detailed and very informative data are presented. İn this part information about Adıyaman when it was in Malatya province are examined in detail. In the Third Chapter after the opening of the Ataturk Dam, many new village establishments are carried out in detailed. The new situation after the village establishments are evaluated from the economic and social aspects.