Kuzgun Barajı sulama sahası sulama birliklerinin mevcut durumları, çalışma yöntemleri ve sorunları
The Dam Kuzgun ırrıgatıon area, the current status, workıng methods and poroblems of ırrıgatıon assocıatıons
  1. Tez No: 312891
  2. Yazar: ÜMİT KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN HANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
DSİ tarafından inşa edilen Kuzgun Barajı, deniz seviyesinden 2 107 metre yükseklikte olup, Daphan Ovası ile doğu ve batı uzantılarındaki ovaların sulama suyunu temin etmektedir. Bu çalışma, 49 895 hektarlık alanın sulamasını amaçlayan Kuzgun Barajı'nın sulama sahasının tanıtımı, sulama performansları ve sulama sahası içerisinde bulunan Daphan Sulama Birliği'nin mevcut durumunun tespiti ile sulama birliğinin sulama işletmeciliği yönünden değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Daphan Sulama Birliği Başkanlığının 2010 yılı için Sulama Ücreti Toplama Oranı, 2011 yılı için Sulama Oranı, Sürdürülebilir Sulama Alanı Oranı, Sulama Şebeke Yoğunluğu, Su Temin Oranı, Sulama Ücreti Toplama Oranı, Sulama Şebekesi Personel Yoğunluğu, Sulama Alanı Personel Yoğunluğu ayrı ayrı hesaplanmıştır. Sulayıcılara yapılan anketlerden elde edilen sonuçlara göre, sulama yöntemleri ile ilgili yapılan eğitim çalışmalarının yetersiz olduğu görülmüştür. Sulayıcıların; %39'u bitki gelişimi için gerekli olan sulama suyunu yeterli miktarda ve zamanında alamadığını, %52'si sulama suyu ücretini yüksek bulduğunu ve zamanında ödeyemediğini, %34'ü ise birlik personelinin kanal bakım ve denetimini yetersiz gördüğünü ifade etmiştir. Söz konusu olumsuzlukların nedenleri Daphan Sulama Birliği Başkanlığının personel, makine ve ekipman yetersizliği ile su ücretlerinin düzenli olarak tahsil edilememesidir. 2010 yılında tahsil edilen sulama ücretlerinin toplam tutarının, birliğin sürdürülebilirliği açısından hedeflenen ve gerekli olan bakım onarım ve personel giderleri açısından da yetersiz olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Dam Kuzgun built by D.S.I. has a height of 2 107 meters above sea, and provides irrigation water of the plain Daphan, and plains east and west extensions. In this study, it was aimed to introduce the Dam Kuzgun irrigation area aiming to irrigate 49 895 hectares area, and determinate of current status of Daphan Iirrigation Association with regard to administration. The rate of irrigation charge collecting of Daphan Irrigation Association Presidenoy for 2010, and irrigation rate for 2011, continuity irrigation area rate, irrigation network density, the rate of obtaining water, irrigation charge collecting rate, personel density of irrigation network and area were counted one by one. According to the results obtained from the irrigation system, it was found that were the education about irrigation methods was not enough. In addition, it was expressed that 39% of irrigators could not take the water that is necessary for plant growing in sufficient amount and right time, and 52% of them though irrigation charge is high, so they could not pay it in the right time, 34% of them saw that the association personnel?s care and control of the canal was inadeguate. The reasons of negativenes above are the inadeguateness of Daphan Irrigation Association Presidency?s personnel machine and eguipment and that water charges are not payed regularly. It was determined that the total amount of irrigation charges collected in 2010 was inadeguate in point of view aimed and necessary care, control and personnel expenses for the continuity of association.