Sosyal içerikli Rus posterlerinin tarihi gelişimi ve tasarım özelliklerinin incelenmesi.
The study of social content Russian posters historical development and their design properties
  1. Tez No: 345749
  2. Yazar: ZARİNA NAZARBEK KYZY
  3. Danışmanlar: PROF. SADIK KARAMUSTAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Sosyal içerikli Rus afişi zengin tarihî bir geçmişe sahiptir. Bu tarih bir çeşit halk sanatı olan lubok resimleri ile başlamaktadır. Tarih, ?Münferit? afiş çeşidinin özelliklerini devrim öncesi Rusya?nın hayırseverlik afişlerinin altın devir dönemi içine almaktadır. Afişin toplumsal iletişimin spesifik türü olarak, XX. yüzyılda inanılmaz derecede popüler olduğu görülmektedir. 1920?li yıllarda ilk Sovyet (avant-garde) sanatı ve tasarımının doğması ve oluşmasında, grafik tasarım, özellikle de afiş grafiği önemli rol oynadı. Ünlü Sovyet konstrüktivist ressamlarının toplumsal konuda yaptıkları ajitasyon ve propaganda afişleri, dünya tasarımının ?altın fonunu? oluşturdu. XX. yüzyılın son yirmi senesinde afiş, bu özellikleri ile, kendi sivil tutumlarını ifade etmeye çalışan grafik tasarımcılarını en sevdiği çalışma objesine dönüşmüştü. Modern sosyal afiş içeriğindeki fonksiyonel ve morfolojik sınırları genişleten- devamlı gelişmekte olan bir tasarım objesidir. O, çağdaş Rusya için keskin olarak meydana gelen sosyal sorunların çözülmesinde, en yüksek iletişimsel etkilerden birini sağlamakta ve tasarımcının yenilik aramasında geniş olanakları sunmaktadır. Modern sosyal afiş her türlü formatta basılmış grafik ürün şeklindedir. Bunlara açık hava reklam afişlerini de eklemek mümkündür. Bu tez her farklı baskı teknikleriyle yayınlanmış olan sosyal afişleri incelemektedir. İncelenen kaynaklar arasında grafik tasarım ve afiş sanatı hakkında albümleri, resimli kitapları, özel basılı süreli yayınları; Rusya ve uluslararası festival, sergi, yarışmaların afiş grafiğinin seçilmiş olduğu örneklerin bulunduğu internet kataloglarını ve web-sayfalarını sayabiliriz. Tezimin sosyal afiş alanında çalışan ve araştırma yapan grafik tasarımcılar için kuramsal-yöntem açısından yol gösterici olacağına inanıyorum. Araştırmamın, grafik tasarım ve afiş sanatı alanında yapılacak olan ileriki çalışmalarda yardımcı olacağını umut ederim. ANAHTAR KELİMELER: Afiş, Sosyal afiş, Afiş Tasarımı, Modern Sosyal Afiş
Özet (Çeviri)
Russian social poster has a rich history. This history starts with folk pictures. The history comprises individual characteristics of poster genre from the best time of pre-revolutionary Russian period. In 20th century, poster had an incredible popularity as a tool of social communication. In 1920s, graphic design, especially graphic poster, played an important role in the evolution and development of pioneer Soviet art and design. Poster of agitation and propaganda about social issues written by popular Soviet artist-constructivists formed the `golden groundwork? in the world of design. In the latest 20th century, afiş has become the most liked work-instrument genre of graphic designers to express their own social attitudes. Modern social poster - expanding its own functional and morphologic borders - is a gradually developing object of design. Poster provides high communicative effect in finding solutions to sharp social issues for modern Russia; and it gives great opportunities for designers to search innovation. Modern social afişs are demonstrated in any format of printed typography product. Nowadays it may also comprise external advertisement poster. In my thesis study, all kinds of published social poster were examined. The study comprises albums and picture books about graphic design and poster art, special printed periodicals, and internet catalog websites containing graphic poster that were selected on Russian international festivals, exhibitions, competitions of graphic design.This master thesis may be valuable for graphic designers working in the field of social poster. The result of this study may be helpful for a future research in the field of graphic design and poster art. KEYWORDS: Poster, Social Poster, Poster Design, Modern Social Poster