Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze Türk resim sanatında emek ve emekçi kavramlarının tema olarak irdelenmesi
Examining of the labor and laborer concepts such as meanings of the theme from foundation of the republic to our time
- Tez No: 345812
- Danışmanlar: DOÇ. İHSAN DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında, Cumhuriyet döneminden günümüze bir tema olarak emek ve emekçi kavramlarının Türk resim sanatında gelişim süreci ele alınmıştır. Türk resim sanatında emek ve emekçi konulu çalışmalar yapan sanatçıların ortaya çıkışı, tarihi süreç içinde incelenmiştir. Öncelikle Cumhuriyet dönemi hakkında genel bilgi verilmiş ve dönemsel olaylar kısaca anlatılmıştır. Bu süreçte sanatçıların çalışmaları kronolojik olarak incelenmiş, sonrasında tümden gelim yöntemi ile sanatçılara ve sanatçıların eserlerine ulaşılmıştır. Eserlerin hangi dönemde ve hangi sanat anlayışı içerisinde yapıldıklarının önemli olduğu görüşüne varılmış, sanatçıların biyografilerine de yer verilmiştir. Emek ve emekçi kavramlarını değişik tekniklerde konu edinmiş bazı sanatçılar, incelenmiş ve sanatçıların eserlerinde çözümlemeler yapılmıştır. İçerik kısmında sanatçıların sanat görüşlerine yer verilmiş; eserleri, renk ve biçim yönünden incelenmiştir. Sanatçıların emek ve emekçi kavramlarını algılayışına ve algıyı ifade etme biçimlerine açıklık getirilmiştir. Uygulama çalışmalarım kapsamında Cumhuriyet dönemi Türk resmini biçimlendiren sanatsal eğilimlerin etkisinde geliştirdiğim emekçi teması ile birlikte kendi sanat görüşümü oluşturdum. Ürettiğim bu çalışmalarımda, farklı mekânlardaki emekçiler ve çalışanlara dayalı araçlar resmedilmiştir. Teknik açıdan esinlendiğim ?Yeniler ve Liman? grubu sanatçılarının üslup yaklaşımlarından da yararlanarak tasarladığım bu resimlerde emekçi gerçekliğini figüratif açıdan çözümlemeyi amaçladım bu çalışmalarım bu anlayışın ürünü olarak tez çalışmalarım kapsamında yer almıştır. Sonuç kısmında ise araştırma hakkında genel olarak değerlendirme yapılmıştır. Anahtar Kelimeler; Emek, Emekçi, Toplumsal Gerçekçilik
Özet (Çeviri)
n this thesis study, the development process of the concepts labour and labourer in Turkish painting art as a theme from the Republic period up to this day has been discussed. The occurrence of the artists who made artworks themed labour and labourer in Turkish painting art has been analysed in historical process. First of all, it has been given a general information about Republic period and periodic events have been shortly explained. The works of the artists have been examined chronologically during this process, later on, the artists and their artworks have been reached through deductive method. It has been come to the conclusion that in which period and in which sense of art the artworks were made is important; so it has been given place to the biographies of the artists as well. Some artists who used the concepts of labour and labourer in different techniques have been examined and resolutions have been made in the works of the artists. In the content, it has been given place to the views of the artists; their works have been examined in terms of colour and form. The perception of artists and their ways to express their perception have been clarified. With the context of my practical studies, I produced my own view of art within the perception of labourer which I improved under the influence of artistic tendencies that form the Republic period in Turkish painting. Labourers in different places and means based on the workers have been portrayed in these studies. In these paintings which I designed by benefiting from the style approaches of the artists of the group“Yeniler and Liman”and I was inspired from its technical aspect, I aimed to resolve the reality of labourer on figurative terms. These studies have been taken place as the product of this perception within this thesis. As for the conclusion part, it has been made a general remark about the research. Key Words; Labour, Labourer, Social Reali