On Rosenthal's l^1-theorem
Rosenthal'in l^1-teoremi üzerine
  1. Tez No: 346188
  2. Yazar: BURÇİN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
X bir Banach uzayı ve (x_n)_n bu uzaydan sınırlı bir dizi olsun. Eğer X'in sürekli dualindeki her f için (f(x_n))_n dizisi yakınsıyorsa (x_n)_n dizisine zayıf Cauchy denir. 1974 yılında Haskell P. Rosenthal [10] bir Banach uzayının l^1'in eş yapısal bir kopyasını içermemesi ile o uzaydaki her sınırlı dizinin zayıf Cauchy bir alt dizisinin olmasının denk olduğunu kanıtladı. Bu tezde bu teoremin kombinatoryel ve topolojik kanıtlarını verecek ve bazı denkliklerini inceleyecegiz. Daha sonra bazı uygulamalarını yapacağız.
Özet (Çeviri)
Let X be a Banach space and (x_n)_n be a bounded sequence in X. The sequence (x_n)_n is said to be weakly Cauchy if, for each f in the continuous dual space of X, the sequence (f(x_n))_n converges. In 1974, Haskell P. Rosenthal [10] proved that a Banach space X does not contain an isomorphic copy of l^1 if and only if every bounded sequence (x_n)_n in X has a weakly Cauchy subsequence. In this thesis, we give combinatorial and topological proofs of this theorem and examine some of its equivalences. Then we present some applications of it.