A system dynamics analysis of energy dependency and consumption in Turkey
Türkiye'nin enerji bağımlılığı ve tüketiminin sistem dinamiği ile analizi
- Tez No: 346273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN ALTUNBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma enerji talep, üretim ve tüketimini birlikte analiz etmek amacıyla oluşturulan sistem dinamiği modelini içermektedir. Çalışmanın asıl yoğunlaştığı alan Türkiye?nin ithal ettiği enerji miktarı ve bunun ülkemize olan maliyetidir. Türk enerji piyasasının dinamiklerini analiz etmek amacıyla sistem dinamiği modeli oluşturuldu. Son on yıllık talep verileri incelendiğinde enerji tüketiminin önemli oranlarda arttığını ve bu yapının yüksek oranlarda ithalata bağlı olduğu göze çarpmaktadır. Yapılan çalışmayla ülkemizdeki enerji tüketiminin yapısı; kendi üretimimiz ve iç dinamiklerimizde ele alınarak farklı senaryolar eşliğinde önümüzdeki yirmi yıllık periyottaki enerji tüketimini tahminlemeyi ve bunun ülkemize olan faturasını göz önüne sermeyi amaçlamaktadır. Yaptığımız analiz ve çalışmalar alternatif enerjinin daha etkili bir biçimde kullanımıyla önümüzdeki on yıllık periyotta milyarlarca dolarlık tasarruf yapılabileceğini göstermiştir. Bu çalışmada Türkiyenin enerji piyasası ve dışa bağımlı yapısı incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes a system dynamics model to analyze the energy demand, production and energy consumption in an integrated framework. The main focus of this study is on domestic and imported energy consumption in Turkey. We develop a system dynamics model to analyze energy market of Turkey. By investigating last ten years demand data showed that the energy consumption increases exponentially and Turkey has heavily dependent on import. In this study, energy consumption in the energy industry is estimated under various production and export scenarios while taking into account new energy prices to see the energy demand outlook over the next one or two decades. In this work scenarios are investigated to decrease the energy dependency in Turkey. It is shown that, potential reduction in energy consumption by using alternative energies can lead billions of dollars in savings for the twenty year period.