Kesirli integraller için ostrowski-grüss eşitsizliği
Ostrowski-grüss type inequality for fractional integrals
- Tez No: 346407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kesirli integral ve kesirli türev kavramlarının nasıl oluştuğu, nasıl geliştiği ile ilgili birtakım bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan tanım ve temel teoremlerden söz edilmiştir. Üçüncü bölümde, kesirli integraller ve kesirli türevlerin elde edilişi ve bu konu hakkındaki çözüm yöntemleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, kesirli integraller kullanılarak Ostrowski-Grüss tipli yeni eşitsizlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, there is definitions and the basic theorems have been mentioned which is necessary in this work. In the second chapter, there is information about how the concepts of fractional integral and fractional derivative are consist and how it evolves. The third chapter is about obtaining the fractional integrals and fractional derivatives and the solution methods about them. In the fourth chapter is divided into the implementation of Ostrowski-Grüss type inequality for the fractional integrals.