Yıkanmış ve yıkanmamış atık mantar kompostunun bazı toprak kalite parametrelerine etkisi
Effcts of leached and unleached spent mushroom compost on some soil quality parameters
- Tez No: 346433
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, önemli bir organik madde kaynağı olan ve farklı işletmelerden toplanan atık mantar kompostunun özelliklerini belirlemek, yıkama ile tuz içeriğini istenen seviyeye düşürmek ve inkübasyon çalışmasında toprak özelliklerine etkisini belirlemektir. Bu amaçla, Türkiye?de ki mantar işletmelerinde sekiz adet atık mantar kompostu örneği üç tekerrürlü olarak alınmış ve temel analizler yapılmıştır. Daha sonra bir işletmeden alınan atık mantar kompostunun tuz içeriğini istenen seviyeye düşürebilmek için zeolitsiz (K1) ve zeolitli (Z1) kolonda yıkanmıştır. Kolon yıkaması yapılan ve yapılmayan kompost örnekleri kurutulup, ezilerek elekten geçirildikten sonra, ağırlık esasına göre % 0, 2, 4, 8 ve 16 oranlarda toprak ile karıştırılarak bir aylık inkübasyon çalışması yapılmıştır. Kompost örneklerinin pH, EC, organik madde, toplam azot ve C/N oranı değerleri sırasıyla; 6.88-7.36, 5.39 dS/m-8.39 dS/m, % 56.58-% 66.89, % 1.96- % 2.91 ve 11.43-18.43 arasında değişmiştir. Yıkama sonrası K1 ve Z1 kolonlarından alınan kompostların pH, EC ve mineral azot kapsamları sırasıyla; 6.42-6.44, 1.54 dS/m-1.31 dS/m ve 74.4 mg/kg ve 97.4 mg/kg arasında değişmiştir. İnkübasyon çalışması sonucunda atık mantar kompostu uygulamaları toprağın pH, EC, kireç, organik madde, mineral azot, toplam azot, C/N, tarla kapasitesi, solma noktası ve faydalı su kapasitesini istatistiksel olarak önemli ölçüde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Waste mushroom compost (WMC), an important source of organic matter, could be valuable material to increase fertility of for semi-arid Turkey soils. The purpose of this study was (i) to determine the characteristics of WMC, collected from eight mushroom companies in Turkey, and (ii) to establish prominent level of WMC salt content by leaching, and (iii) to evaluate an effect on treating with WMC on soil properties. Basic properties of the used mushroom compost samples were determined in tree replications. To reduce to the desired level of the salt content, WMC was washed in columns filtered with a zeolite layers (Z1) and without zeolites (K1). Then washed and unwashed WMC (dried and sieved) samples were mixed with the soil at the rate of 0, 2, 4, 8, and 16 % by weigh, and incubated for one month at field capacity. The values of pH, EC, organic matter content, total nitrogen and C/N ratio of the WMC samples were in the range of 6.88-7.36, 5.39 dS/m-8.39 dS/m, 56.58-66.89 %, 1.96- 2.91 % and 11.43-18.43, respectively. The contents of pH, EC and mineral nitrogen of the K1 and Z1 compost samples varied between 6.42-6.44, 1.54 dS/m-1.31 dS/m and 74.4 mg/kg-97.4 mg/kg correspondingly. Contribution of the both WMC treatments on chemical and physical properties and nutrient status of the soil (pH, EC, lime, organic matter, mineral nitrogen, total nitrogen, C/N ratio, field capacity, permanent wilting point and available water content) were significant and discussed in the paper.