Sayısal optimizasyon problemlerinin çözümü için yapay arı kolonisi algoritmasının iyileştirilmesi
Improving of articial bee colony algorithm for solving numerical optimization problems
  1. Tez No: 346449
  2. Yazar: AHMET ÖZKIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BABALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapay arı kolonisi (Artificial Bee Colony - ABC) algoritması Karaboğa (2005) tarafından geliştirilen bal arılarının kendilerine özgü zeki davranışlarını modelleyen bir optimizasyon algoritmasıdır. Son yıllarda ABC optimizasyon alanında oldukça önemli bir yere sahip olmuştur ve sayısal optimizasyon, medikal veri sınıflandırma, veri madenciliği gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, ABC algoritması üzerinde çeşitli düzenlemeler yapılarak Adaptif Boyut Limitli ABC (ABL-ABC, Adaptive Dimension Limit ABC, ADL-ABC) ve Hızlandırılmış ABC (H-ABC, Accelerated ABC, A-ABC) olarak isimlendirilen iki farklı algoritma önerilmiştir. Önerilen algoritmaların performans analizi, literatürde sıklıkla kullanılan sayısal optimizasyon problemleri üzerinde orijinal ABC algoritmasının ve yaygın olarak kullanılan diğer optimizasyon algoritmalarının elde ettiği sonuçlarla kıyaslanarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar çizelgelerde ayrıntılı olarak verilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde önerilen ADL-ABC ve A-ABC algoritmalarının çoğu problemin çözümünde standart ABC algoritmasından daha iyi sonuç elde ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Artificial Bee Colony (ABC) algorithm is an optimization algorithm developed by Karaboga (2005) modeling particular smart behavior of honey bees. In recent years, ABC has gained a very important place in optimization field and is used in many fields such as numerical optimization, medical data classification, data mining. In this thesis, two different modifications named as Adaptive Dimension Limit (ADL-ABC) and Accelerated ABC (A-ABC) algorithms are proposed by introducing some changes into the original ABC algorithms. Performance analysis of the proposed algorithms is done by comparing them with the standard ABC algorithm and other extensively-used optimization algorithms on the frequently-used numerical optimization problems. Obtained results are provided in detail through tables. The results of the study have shown that proposed ADL-ABC and A-ABC algorithms generally produce better results than the standard version of the ABC algorithm.