Heyelanların izlenmesinde GNSS ve yersel lazer tarama tekniklerinin birlikte kullanılması
Th using of GNSS and terrestrial laser scanning techniques for landslide monitoring
  1. Tez No: 346450
  2. Yazar: MUSTAFA ZEYBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ŞANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Jeoloji Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Topografya üzerinde derin izler bırakan heyelanlar, oluştuğunda can ve mal kayıplarına sebep olabilmektedir. Heyelanların oluşmadan önce gerekli önlemlerin alınmasında öncelikle heyelanların belirlenmesi ve izlenmesi gerekir. Bu çalışma Konya Taşkent ilçesinde, Balcılar yolu 1. ve 2. km?leri arasında oluşan heyelanın Küresel Konum Belirleme (GNSS) ve Yersel lazer tarayıcı sistemleri ile birlikte izlenmesini kapsamaktadır. Bu bölgede oluşan heyelan her yıl hareket etmektedir. Bunun sonucunda ulaşımın aksamasına ve maddi kayıplara sebep olmaktadır. Bu nedenle araştırma bölgesi olarak seçilmiştir. Bu proje kapsamında Taşkent?te oluşan heyelan 6 farklı periyotta izlenmiştir. Araştırmada 2 farklı yöntem kullanılmıştır. Bu tekniklerin yanında diğer tekniklerde (Jeofizik ve Fotogrametrik) izleme çalışmalarını desteklemiştir. GNSS teknikleriyle yapılan ölçmeler hızlı statik yöntemiyle (1 saatten az ölçmeler) 30 ile 35 adet obje noktasında deformasyon ölçmeleri yapılmıştır. Bu değerler deformasyon analiziyle değerlendirilmiştir. Bununla birlikte eş zamanlı olarak Lazer tarama teknikleriyle veriler elde edilmiştir. 6 farklı periyotta elde edilen 3 Boyutlu veriler değerlendirilmiştir ve heyelan hareketi incelenmiştir. GNSS ve Lazer tarama teknikleri bu projede birleştirilerek kullanılmıştır. Ayrıca bu tekniklerin eş zamanlı kullanılması, teknikler arasında karşılaştırma imkanı vermiştir. Bu iki yöntemin farklı şartlar altında birbirine göre bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Genel anlamda iki farklı tekniğin birleştirilmesi daha hassas, doğru ve güvenilir sonuçlar üreterek heyelan araştırmalarında kullanılabilirliğini ortaya koymuştur. Heyelan bölgelerinde, özellikle heyelanlara duyarlı bölgelerimizde GNSS ve Yersel lazer tarama tekniklerinin entegrasyonu sağlanarak hassas çalışmalar yapılabilmektedir. Böylelikle heyelanların zararlarını en aza indirmek mümkün olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Landslides can be cause on lose life and property while they occurring and leave deep scars on topography. Essential precautions must be taken with identify and monitoring it before their damages. In this study, Landslide is occurring between first and second km on the Taşkent to Balcılar road had been investigated by using Global Navigation Satellite System (GNSS) and Laser scanning. Taşkent Landslide had been chosen for the research as a result of the landslide has always affected the road which goes through along Taşkent and Balcılar. Landslides have always occurred in a year not only negative effects to road for transportation but also effects economically. For these reasons researches had been performed in this area. Within this project scope, the landslide monitoring studies had been investigated in six periodic times. In research activations performed with two different methods, as GNSS and TLS. GNSS methods applied as a rapid static style on 30-35 monitoring points. With the acquired data?s from GNSS had been evaluated by deformation analysis. Simultaneously, Laser scanning technique performed on Landslide region and integrated to GNSS results. Thus, GNSS and TLS techniques could be compared both methods. These two techniques have advantages and disadvantages for each other. In general sense, integration of these techniques would improve the quality of results accuracy and reliable. Thanks to these two techniques had been performed for landslide monitoring and investigations. Studies can be applied which need accurate results with integration of GNSS and terrestrial laser scanning systems. Thus the losses of landslide could be possible to minimize.