Erken uyarı algoritmalarında kullanılmak üzere marmara bölgesi için P-dalgalarının özelliklerinin belirlenmesi
Determination of P-wave characteristics for the marmara region to be used in early warning algorithms
- Tez No: 346559
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM OĞUZ ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
1999 yılında meydana gelen Kocaeli (Mw 7.5) ve Düzce (Mw 7.2) depremleri, Marmara Bölgesi'nde meydana gelmesi olası depremin özellikle İstanbul'da yaratacağı hasara karşı hazırlıklı olunması gerçeğini ortaya çıkarmıştır. İstanbul'da olabilecek hasar yapıcı bir deprem sonrasında olası kayıpların azaltılması ve acil müdahale ile kurtarma ekiplerine yardımcı olacak Hızlı Kayıp Haritalarını üretmek amacıyla, Acil Müdahale ve Erken Uyarı Sistemi kurulmuştur. Deprem Erken Uyarı'nın temel unsuru, depremin büyüklüğünün hızlı ve güvenilir bir şekilde tahmin edilmesidir. Depremin büyüklüğünü hesaplayabilmek için deprem kırığının devam edip etmeyeceğinin belirlenmesi gereklidir. Bu da genellikle başlangıçtaki hareketin (P dalgalarının) karakteristiklerinden anlaşılmaktadır. Bu amaçla tezde Marmara Bölgesi için P dalgalarının özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, Tayvan'da kullanılan ?c -Pd ve Japonya'da kullanılan B-Delta yöntemlerinden yararlanılarak düşey bileşen ivme kayıtları kullanılarak Marmara Bölgesi'ne ait parametrelerin ve bağıntıların elde edilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When Kocaeli (Mw 7.5) and Duzce (Mw 7.2) earthquakes occurred in the Marmara Region in 1999, the entire Marmara region had been affected. For this reason, Marmara region will have to be prepared with the all of reality. When damaging earthquake occur in Istanbul, for preparing quick lost map and help to rescue teams, Early warning and rapid response network established in Marmara Region. The foundation of earthquake early warning system is based on estimated magnitude of earthquake, fast and reliable. Determining of rupture's continuity is necessary in order to calculate the magnitude of the earthquake. This is usually understood from the characteristics of initial movement (P waves). This purpose in the thesis, it was tried to determine the characteristics of the P wave for Marmara Region. For this purpose, we used two different methods which are ?c -Pd and B-Delta by using vertical component of the acceleration records in Marmara region. Finally, a new relationship was developed in the region for obtain of threshold earthquake early warning alarm. Finally, a new relationship was developed in the region for obtain of threshold earthquake early warning alarm.