AISI 52100 rulman çeliğinin tornalanmasında uygun kesici takım ve kesme parametrelerinin belirlenmesi
Determination of suitable cutting tools and machining parameters in turning of AISI 52100 bearing steel
- Tez No: 346575
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, AISI 52100 (100 Cr6) rulman çeliğinin ısıl işlemsiz olarak işlenmesinde karbür ve sermet kesici takımların performansını belirlemek amacıyla tornalama yöntemiyle işleme deneyleri yapılmıştır. Tornalama deneyleri karbür kesici takımlar için 150, 200, 250, 300 m/dk kesme hızlarında ve sermet kesici takımlar için 200, 250, 300, 350 m/dk kesme hızlarında, 0,1 mm/dev ilerleme hızı ve 0,5 mm kesme derinliğinde yapılmıştır. Deneyler sonucunda kesici takımda oluşan aşınma miktarları ve işlenmiş yüzeylerin yüzey pürüzlülük değerleri belirlenmiştir. Ayrıca, tarama elektron mikroskobu (SEM) ile kesici takım aşınmaları ve etkin aşınma mekanizmaları incelenmiştir. Farklı üreticilerden temin edilen karbür kesici takımların performanslarında farklılıklar görülmüştür. Sermet kesici takımlarda kesici uç kırılmaları ve çok miktarda çentik aşınması görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, machining tests through single point turning method were carried out on AISI 52100 (100Cr6) bearing steel in order to determine the perfomances of various carbide and cermet cutting tools. The turning tests were conducted dry at four different cutting speeds (150, 200, 250 and 300 m/min for carbides and 200, 250, 300 and 350 m/min for cermets), 0,1 mm/rev feed rate and 0,5 mm depth of cut. The carbide tools were obtained from four different producers while the cermet tools were obtained from two different producers. Cutting tool wear and surface roughness values were determined. In addition, cutting tool wear and wear mechanisms were examined using a SEM. The carbide cutting tools obtained from the different producers exhibited differences in their performances. Cermet cutting tools were subjected to edge fractures and heavy notch wear.