Trafik kazalarının nedenleri, etmenleri ve Ankara örneği
Causes of traffic accidents and the Ankara sampie
- Tez No: 34658
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN UYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
II TRAFİK KAZALARININ NEDENLERİ, ETMENLERİ VE ANKARA ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Ertıığrul ASİL OĞULLA RI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1994 OZ Bu araştırmada trafik kazalarının oluş nedenleri ve trafik kazalarında etkili faktörler üzerinde durularak Ankara örneğinde istatistiki bilgiler verilmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde ulaşım sistemlerinin, gelişimi üzerinde durulmuş, bu gelişmenin ülkemizin ihtiyacına göre değil, bu yapıyı kuran ülkelerin çıkarları doğrultusunda yapılanma gösterdiği gözlemlenmiştir. İkinci bölümde kazaya etken unsurları tespit amacıyla kaza profili çıkarılmıştır. Üçüncü bölümde trafik kazalarında etkili faktörler sıralanmış, insan faktörünün % 90 civarında olduğu görülmüştür. Bu nedenle trafik kurallarına uymanın bir ahlaki ölçü haline getirilmesinin insan unsurunun kazalardaki etkisinin azalmasını sağlıyabileceği kanısına varılmıştır. Dördüncü bölümde Ankara'da ulaşım gelişmelerinin tarihçesi üzerinde durulmuş, beşinci bölümde sürücülerin trafik eğitimi trafik kuralları ve uygulamasına ilişkin görüşlerini tespite yönelik anket çalışması yapılmış ve trafik şuurunun yeterince gelişmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill CAUSES OF TRAFFIC ACCIDENTS AND THE ANKARA SAMPLE (M.Sc. Thesis) Ertuğrul ASİLOĞULLARI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1994 ABSTRACT In this study reasons for traffic accidents and the factors affecting them are, investigated. In additon, statictical data are given about those mentioned above from Ankara. In the first chapter, the development of transportation system is emamined and it is observed that the development of transportation system in our contry is set-up by foreing countries according to their emperyalist aims. In the second chapter in order to determine the factor affecting the accidents a profile is presented. In the third chapter, the factors playing importent roles are listed and human factor is found to be around 90 %. Therefore, considering the respect for traffic rules as a mural value may reduce the accidents to a considerenble degree. In the fourth chapter, the historical development of transportation in Ankara is mentiomed. In the final chapter, mary drivers were questioned about the traffie education, traffic rules and the application of them. A a result, it is found that the consciousness of traffic is not at the level desired.