Sıvı yapı integral denklemlerini çözmek için bir yöntem
- Tez No: 34660
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİÇ ÇAĞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada sıvı yapı için Percus - Yevick ve hypernetted chain denklemlerinin sayısal çözümlerini bulmak için bir yöntem anlatılacaktır. Hızla yakınsayan ve oldukça kararlı olan bu yöntem, Newton- Raphson ve geleneksel iteratif yöntemin bir karışımıdır. Tipik potansiyeller için sayısal testlerle bu yöntemin çok yüksek yoğunluklarda bile 20 veya 30 iterasyonda iyi yakınsayan çözümler verdiğim görebiliriz. Çok doğru olmasa bile ilk değerinin seçimi için ihtiyaç duyulan iterasyon sayısında hassaslığa gerek yoktur.
Özet (Çeviri)
In the work, a method of obtaining numerical solutions is represented to the 'ercus - Yevick and hypernetted chain equations for liquid structure. The method, irhich is rapidly convergent and very stable, is hybrid of the traditional iterati- 'e scheme and the Newton-Raphson technique. We show by numerical tests for ypical potentials that the method gives well- convergent solutions in 20 or 30 ite- ations even for very high densities. The number of iterations needed is insensitive o the choice of inititial estimate, even if this is extremely inaccurate.