Yapay hava düzenleme sistemlerinin seçimi için bir yöntem
  1. Tez No: 34662
  2. Yazar: ELİF GÜNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BALANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Son yıllarda hava düzenleme sistemleri alanındaki teknolojinin büyük bir hızla gelişmesi, bu sistemlerin ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanımına neden olmuştur. Yapılarda hava düzenleme sistemlerinin kullanımı ile konfor koşullarının sağlanması ve iç ortam hava niteliğinin iyileştirilmesi amaçlanmaktadır.Ancak çoğu zaman bu sistemlerden, dolayısı ile bunların kullanıldığı yapılardan beklenen verim alınamamaktadır. Bunun nedeni; uygulanan sistemlerin yeterince tanınmaması ve sistem niteliklerinin tasarımcılar tarafından göz önüne alınmaması yüzünden“ sistem - yapı bütünleşmesi”nin sağlanamamasıdır. Bu araştırma, hava düzenleme sistemlerini tanıtma ve sistem seçiminde yönlendirci olabilecek bir yöntem oluşturma amacıyla yapılmışta.Araştırmanın bu konu üzerinde yapılmasının nedeni; yapı içi hava niteliğinin, insan sağlığına uygun ölçütlerde olmasının gerekliliğini vurgulamak ve tasarımcılara hava düzenleme sistemlerini tanıtmaktır Çalışma; yapı içi hava niteliği kavramım, nitelikleri belirleyen ölçütleri, kirletici madde türlerim ve sağlığa etkilerini, doğal ve yapay hava düzenleme sistemleri hakkında bilgi ve anlatanları içermektedir. Arastana sonunda sistem seçimi için bir yöntem bulunmaktadır. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lately, air - conditioning systems have widely been being used in our country due to the recent technological development on air - conditioning systems. The aim of using an air - conditioning system in a building is to improve indoor air and to provide comfortable internal conditions for users. However, most of the time expected performance from those of systems cannot be achieved. The reason for this is that because air - conditioning systems are not efficiently introduced to designers, designers cannot establish a good coordination between the building and air conditioning system. The aims of this research are to introduce air - conditioning systems and to develop a method for the selection of systems. The reasons for choosing air - conditioning systems as the research subject are to express the importance of indoor air quality and its effects on people's health, and to introduce the relationships between indoor air quality and air - conditioning systems to the designers. Content of this thesis includes the concept of indoor air quality, criteria to determine the indoor air quality, types of indoor air pollutans, information about natural and artificial ventilation system. The research, provides a method to select suitable air - conditioning system. IX