Doğu Anadolu Bölgesindeki tuzlu topraklardan izole edilen tuza dayanıklı bakterilerin moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of salt tolerant bacteria in salt affected soils of East Anatolia Region
- Tez No: 346679
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE GÜLLÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada; Erzurum, Erzincan ve Iğdır illerinin tuzlu toprak örnekleri alınarak, bu topraklardaki tuza toleranslı 63 bakterinin izolasyonu gerçekleştirildi. Elde edilen izolatların tanı ve karakterizasyonu konvensiyonel (morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal testler) ve moleküler yöntemlere [yağ asiti metil ester profilleri (FAME), 16S rRNA PCR ve 16S rRNA gen bölgesi DNA dizi analizi] göre yapıldı. Fenotipik ve genotipik verilerin birlikte değerlendirilmesi sonucu 33 izolat tür seviyesinde, 30 izolat ise cins düzeyinde tanılanması yapıldı. Sekans analizi yapılan 63 izolatın 2'si Halomonas, 6'sı Halobacillus, 4'ü Zhihengliuella, 2'si Nesterenkonia, 4'ü Oceanobacillus, 1'i Marinibacillus, 2'si Virgibacillus, 2'si Jeotgalibacillus, 5'i Staphylococcus, 2'si Promicromonospora, 2'si Planococcus, 1'i Terribacillus, 2'si Thalassobacillus, 1'i Gracilibacillus, 1'i Microbacterium, 1'i Exiguobacterium ve 25'i Bacillus olmak üzere toplam 17 cinsin tanısı ve karekterizasyonu yapıldı.
Özet (Çeviri)
In the current study, 63 salt tolerant bacteria were isolated from salt-affected soil samples of Erzurum, Erzincan and Iğdır provinces. The obtained isolates were identified and characterized by convetional (morphology, physiology and biochemical tests) and molecular techniques [fatty acid methyl ester profile (FAMEs) and 16 rDNA]. Regarding the results of phenotypic and genotypic data, 33 isolates were identified at species level and 30 isolates at genus level. Among 63 sequenced isolates 2 of them were Halomonas, 6 were Halobacillus, 4 were Zhihengliuella, 2 were Nesterenkonia, 4 were Oceanobacillus, 1 was Marinibacillus, 2 were Virgibacillus, 2 were Jeotgalibacillus, 5 were Staphylococcus, 2 were Promicromonospora, 2 were Planococcus, 1 was Terribacillus, 2 were Thalassobacillus, 1 was Gracilibacillus, 1 was Microbacterium, 1 was Exiguobacterium.