Elazığ ferrokrom cürufunun beton parke taşı ve tuğla üretiminde kulanılabilirliğinin araştırılması
The investigation of Elaziğ ferrochromium slag in feasibility of concrete pavement block and brick
- Tez No: 346685
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Gelişmiş ülkelerde, endüstriyel atıklar yeniden değerlendirilerek ekonomiye kazandırılırken aynı zamanda çevre kirliliğinin de önüne geçilmektedir. Yüksek fırın cürufları, çimento esaslı mineral katkıların üretiminde, çimento üretiminde ve çeşitli yapı elemanlarının üretiminde, gübre hammaddesi ve yalıtım malzemesi gibi daha birçok alanda kullanılmaktadır. Elazığ ferrokrom cürufunun kimyasal yapısında bulunan %30 civarındaki MgO nun aslında çimento içerisinde istenmeyen bir madde olması nedeni ile çimento sanayiinde ya da betonda mineral katkı olarak yaygın kullanımı için bugüne kadar yapılan çalışmalardan belirgin bir sonuç elde edilememiştir. Bu nedenle cürufun önce beton parke taşı üretiminde yapay agrega olarak kullanımı, sonra da tuğla ve kiremit üretiminde katkı maddesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Öncelikle yapay agrega durumundaki ferrokrom cürufu ile beton parke üretim tesisinde beton parke taşları üretilmiştir. Daha sonra granüle durumdaki ferrokrom cürufu ile tuğla fabrikasında %25 ve %50 oranlarında cüruf içeren tuğlalar üretilmiştir. Üretilen beton parke taşları ve tuğlalar için ilgili deneyler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; Cüruf agregalı beton parke taşları standart beton parke taşlarına eşit ya da onlardan daha iyi basınç dayanım değerleri verirken, %25 cüruf katkılı tuğlaların basınç dayanım değerleri oldukça yüksek, %50 cüruf katkılı tuğlaların basınç dayanımı ise normal tuğlaların dayanımına eşit çıkmıştır. Cüruf katkılı tuğlaların su emme oranı normal tuğlalardan daha düşüktür. %25 cüruflu tuğlalar, normal tuğlalara göre %10, %50 cüruflu tuğlalar ise %5 oranında daha hafiftir. Sonuç olarak, yapay agrega şeklindeki ferrokrom cürufunun beton parke taşı üretiminde, granüle cüruf şeklindeki ferrokrom cürufunun da tuğla üretiminde, kontrollü olarak ve belirlenen oranlarda rahatlıkla kullanılabileceği bu çalışma ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In developed countries, while industrial wastes are earned by reassessing the economy, environmental pollution are avoided at the same time. Blast furnace slags are used in the production of cement based mineral admixtures, the production of cement and the production of various construction materials and in many areas such as raw material for fertilizer and as insulation material. Elazığ ferrochromium slag has MgO near 30% in the chemical structure due to the fact that an unwanted substance in cement or in concrete with mineral additives in the cement industry, so far in the studies about widespread use of it significant results could not be obtained. Therefore, the use of slag as artificial aggregate in the production of concrete paving stones then as an additive in the production of bricks and tiles were investigated. First, ferrochromium slag in the form of artificial aggregate is used for to produce the concrete paving stone in the paving stone factory. Then, ferrochromium slag in the granular form is used for to produce the brick containing 25% and 50% slag in the brick factory. Related experiments were conducted for concrete paving stones and bricks produced. According to the results, the pressure strength values of the slag aggregate concrete paving stones are equal or better than the standard values, while 25% slag blended brick pressure strength values are quite higher than the standard pressure strength values, 50% slag blended brick pressure strength values are also equal to the standard values. Water absorption rate of slag blended bricks is lower than the normal bricks. %25 slag blended bricks are lighter than %10 and %50 slag blended bricks are also lighther than %5 compared to the normal bricks. As a result, the artificial aggregate form of ferrochromium slag in the concrete pavement block production, the granulated form of ferrochromium slag also in the brick production can easily be used in a controlled manner and at rates determined, in this study have been revealed.