Düşük kaliteli manyezit rezervlerinin biyoteknolojik yöntemlerle zenginleştirilmesi
Enrichment of low quality magnesite reserves through biotechnological methods
- Tez No: 346703
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE GÜLLÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezde, yüksek CaCO3 içeriği nedeniyle kullanılamayan Aşkale-Erzurum manyezit yataklarının biyoteknolojik yöntemlerle zenginleştirilmesi ve optimum zenginleştirme şartlarının belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla, şimdiye kadar hiçbir biyomining uygulamasında kullanılmamış olan Enterococcus fecalis (EF) ve Lactococcus spp (LG) bakteri suşları manyezit madenine uygulanarak 5 günlük yığma kültür ve 25 günlük sürekli kültür denemeleri gerçekleştirildi. 5 günlük yığma kültür denemesi sonucunda CaCO3 miktarının ortalama %70 oranında düştüğü gözlendi. 25 günlük sürekli kültür denemesi sonucunda ana numunede bulunan CaCO3 miktarının %80'in üzerinde azaldığı kaydedildi. Farklı parametrelerin manyezit madenini zenginleştirme işlemlerine etkisini araştırmak için yapılan deneyler sonucunda belirlenen optimum değerler tane büyüklüğü için; 200 mesh, katı miktarı için; %2, sıcaklık için; 30 °C, pH için; 6 olarak belirlendi. Bakterilerinin CaCO3'ı farklı organik asit sentezi ile çözünme olayını gerçekleştirdikleri saptandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the enrichment of Aşkale-Erzurum magnesite deposits, which cannot be used due to their high lime (CaCO3) concentration, with biotechnological methods and the determination of optimal conditions for enrichment were aimed. On this purpose, Enterococcus fecalis (EF) and Lactococcus spp. (LG) bacteria, which have never been used in any biomining application before, were applied to the magnesite mine samples in 5-day batch culture and 25-day continuous culture. In the end of 5-day batch culture, %70 decrease in the lime content of the main sample was observed. In the end of 25-day continuous culture, more than 80%decrease was recorded. The effects of size particle, solid content, temperature, and pH on the magnesite mine enrichment process were examined and 200-mesh particle size; %2 solid content; 30°C, and pH 6 were determined as the optimum conditions. As a result of experiments performed to determine the mechanism that bacteria use to dissolve the CaCO3, it was seen that different organic acids produced by bacteria reacted with CaCO3 and removed the lime from magnesite mine.