Eskişehir civarındaki manyezit yataklarının jeolojik ve jeokimyasal özelliklerinin araştırılması
Investigation of geological and geochemical to propertis magnesite occurences i̇n eskişehir region
  1. Tez No: 539935
  2. Yazar: CEYHUN YENİPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SENDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışma alanı yüksek kalitelitede manyezitlerin bulunduğu bir bölgedir. Çalışmada, doğu-batı yönünde Eskişehir-Tavşanlı arasında, kuzey-güney yönünde Bozüyük-Kütahya il sınırı arasında kalan 70 000 hektarlık (700 km2) alanda oluşmuş manyezitlerin jeolojik ve jeokimyasal açıdan oluşumu irdelenmiştir. Bölgede genel olarak Kriptokristalen (amorf-jel) yapıda manyezitler bulunmaktadır. Bölgedeki kaliteli manyezitlerin XRF analizlerinde görülen silis, kireç, demir ve alümin, kütlesel olarak %10'un altındadır. Sedimanter oluşumlar hariç, ülkemizdeki manyezit cevherleri genel olarak bölgedeki faylanmaya bağlı olarak serpantinit içerisindeki büyük ve kılcal çatlaklarda bulunmaktadır. Bu oluşumlara etki eden CO2 Asendan; CO2 ihtiva eden sular aşağıdan gelir, Dessandan; CO2'li sular yüzeysel kaynaklı ve atmosferiktir. Çalışma alanında 2011-2014 yılları arasında toplamda 40 adet numuneye kimyasal analiz (XRF) yapılmıştır. Analiz sonuçlarında kütlesel ağırlık olarak MgO oranı %83-% 99 arası, CaO oranı %0.29-5.75 arası, SiO2 oranı %0.06-%13 arası, Fe2O3 oranı %0.02-%1.55 arası, Al2O3 oranı %0.01-%0.59 arası, ateş zayiatlarının da (AZ) %44-%53.76 arasında olduğu gözlenmiştir. Bölgede, kaliteli manyezitin olduğu belirlenmiş olsa da düşük kalitede manyezitlerin de oldukça yoğun olarak görülebildiği anlaşılmıştır. İzotop analizi olarak 8 adet numune analiz edilmiştir. Numunelerde δ 13C (PDB) ‰ -5,8 ile -10,02 arasında, δ 18O (SMOW) ‰ 29,84 ile 28,3 arasında olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre manyezit yataklarının oluşumunda meteorik su ve organik orjinli karbonun manyezitin çökelimine katıldığı görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
GThe study area is a region of high quality magnesite. In this study, geological and geochemical formation of the magnesites formed in the area of 70 000 hectares (700 km2) between the Bozüyük-Kütahya province border in the north-south direction between Eskişehir and Tavşanlı in the east-west direction was examined. In the region there are generally magnesites in cryptocrystalline (amorphous-gel) form. Silica, lime, iron and alumina, which are observed in XRF analyzes of quality magnesites in the region, are below 10% by mass. Except for the sedimentary formations, magnesite ores in our country are generally found in large and capillary cracks in the serpentine, due to faulting in the region. CO2 affecting these formations Asendan; CO2-containing waters come from below, Dessandan; The CO2 waters are surface-welded and atmospheric. Chemical analysis (XRF) was performed on 40 samples in the study area between 2011 and 2014. The results of the analysis show that MgO content is between 83% and 99%, CaO content is between 0.29% and 5.75%, SiO2 content is between 0.06% and 13%, Fe2O3 content is between 0.02% and 1.55%, Al2O3 content is between 0.01% and 0.59% (AZ) was found to be between 44% and 53.76%. Although it is determined that the region is of high quality magnesite, it has been understood that magnesite can be seen very intensely at low quality. As an isotope analysis, 8 samples were analyzed. In the samples δ 13C (PDB) δ is between -5.8 and -10.02, δ 18O (SMOW) ‰ is between 29.84 and 28.3. These results suggest that meteoric water and organic origin carbon in the formation of magnesite deposits are involved in the deposition of magnesite.