Mikroişlemci temelli, asenkron/senkron veri hattında ölçme gözlemleme ve veri saklama amaçlı düzenek tasarımı ve gerçeklenmesi
- Tez No: 34689
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK SARIKAYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bilgisayarın her alana hızla yayıldığı günümüzde, veri iletişimi de giderek sayısallaşmaktadır [4]. Sayısal verilerin iletilmesi için tesis edilmiş veri hatlarının sağlıklı çalıştığının ölçülmesi için de düzenekler geliştirilmiştir. Protokol çözümleyici (Protocol Analyzer) olarak adlandırılan bu düzenekler, veri hatundaki bilgi akışım ve dorum/el sıkışma işaretlerini değişik şekillerde gözlememizi sağlar. İletişim protokollerini tanıdıkları için, örneğin bir bilgisayar ağı içerisinde oluşan hataların kaynaklarım ararken çok kullanışlı bir araçtır. Ticari olarak çeşitli şekillerde bulunmaktadır. Fakat tutarları oldukça yüksektir. Eğer yalnızca dar bir çalışma alanında çözümleyici gereksiniminiz varsa, kullanmayacağınız işlevlere de ücret ödeyerek bir protokol çözümleyici almak parasal açıdan olumsuzdur. Bu düşünceden hareketle, işlevleri kısıtlı, düşük maliyetli, küçük boyutlu bir protokol çözümleyici geliştirilmek istendi. Geliştirme aşamasında işlevlerinin çok kısıtlı olması nedeniyle adı protokol çözümleyici olarak değil, asenkron/senkron veri hattında ölçme,gözlemleme ve veri saklama düzeneği olarak verildi. Devre üzerindeki yazdım geliştirilerek ve/veya daha hızlı bir mikroişlemci kullanılarak, işlevleri protokol çözümleyiciye daha çok yaklaştırlabilir..
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays data transmission is getting more digitized. Test and measurement equipments are developed to test operational characteristic of the data links that are established for digital data transmission. These equipments that are called Protocol Analyzers provide us means to observe data flow and handshake signaling in data links. If we have to give an example, these equipment's provide us means to find transmission errors sources in computer networks, because they are able to distinguish between different transmission protocols. Commercial types of these equipments are available which have different features. But they are prices are quite high. If you need to buy a protocol analyzer of which restricted features will be enough for you, most probably you will have to pay also the fee of features which you will not use. Taking into consideration commercial demand which is mentioned in previous paragraph, a protocol analyzer with restricted features small-sized, and so low cost is aimed to be developed -in development phase. Because of its restricted features, it is found to be more appropriate to name it as Asynchronous/ Synchronous data link measurement, observation and data storage equipment. It is possible to add more features to it in order to change it to a protocol analyzer, either by upgrading its software or by using a fast and the powerful microprocessor or both of it. VI