Hazır betonun performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 34690
  2. Yazar: AYŞEN ÇELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET İnşaat sektörünün hızla geliştiği son yıllarda hazır beton kullanımı büyük oranlarda artmış, küçük ve büyük kapasiteli birçok firma hazır beton üretimine başlamış tır. Ancak yapılan araştırma ve çalışmalar, bu sektörde üretilen betonların amaçlanan dayanımının altında olduğunu göstermiştir. Yapı uygulamalarının çeşitli aşamalarında, yapı performansını etkileyebilecek konularda gerekli çalışma ve araştırmanın yapılmaması, yabancı teknolojilerin ülkemiz koşullarına uygunluğu saptanmadan aktarılması, işçi nüfusu açısından varolan potansiyelin nitelikli işgücüne dönüştürülememiş olması, yapım teknolojisinin başlıca sorunlarını oluşturmaktadır. Bu sorunlar malzeme ve yapının performansına yan sıyarak uygulama ve kullanım aşamasında ortaya çıkmaktadır. Performans kriterleri, yapı ve yapı malzemesinin kullanım sürecinde karşılaşa bileceği varsayılan, etkenlere karşı göstereceği davranışların sistemli biçimde tanımlanmasıdır. Bu kriterlerin uygulanması sonucu elde edilecek fiziksel yararlar; finansman kazancı, sağlamlık, hız vb. etmenlerdir. Bu etmenler ürün kullanışlılığı ile“maliyet/performans”arasındaki ilişkiyi belirler. Performans düzeyinin kriterler ile belirlenmesi, en uygun maliyet ile performans isteklerinin karşılanmasına olanak sağlayacaktır. Hazırlanan bu tezde hazır betonun performansını etkileyen; ekipman, teknik bilgi ve hammadde kriterleri saptandı, teknik bilgi ve ekipman kriterlerine verilen önem de anket uygulaması ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years during which construction sector has been steadily developing, use of ready-mixed concrete has also been increasing. A lot of firms with various ca pacities have started producing ready-mixed concrete. However studies and research revealed that the concrete, produced by this sector, is below the strength desired. Lack of research during the various stages of construction about the matters that might effect construction performance, adoption of foreign technologies without ta king the domestic conditions into consideration, inability to transform the potential work-force into qualified work-force make up the main problems of construction tech nology. These problems reflect to the materials and performance of constructions and are sensed during application and usage. Criteria for performance are the systematic definition of the reactions of buil dings and construction materials against conditions they might face during usage. Ga ins expected from the application of these criteria are financial gains, strength, and construction speed etc.. These elements determine the relation between“cost/perfor mance”. Evaluation of performance with criteria will enable the achievement of per formance demands with optimum cost. In this study, criteria have been developed for equipment, technical knowledge and raw material which affect the performance of ready-mixed concrete, importance given to the criteria for technical knowledge and equipment is searched via application of interview.