Türkiye'de üretilen toplu konutlarda taşıyıcı sistem uygulamasındaki farklılıkların analizi
  1. Tez No: 34701
  2. Yazar: M.SELİM DALAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAFİZ ÇAMLIBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Yurdumuzda hızlı kentleşme ve göç hareketlerinden dolayı büyük kentlerde, özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana'da 1950'li yıl lardan beri büyük boyutta konut sorunu ortaya çıkmıştır. Bu sorunu çöze bilmek ve konut açığını kapatabilmek amacı ile çeşitli imar yasaları çıkar tılmış, gerekli arzı sağlayabilmek için türlü çözümler aranmıştır. Sonunda gelinen nokta toplu konut inşaatlarıdır. Toplu konut, belirli bir sayının üzerindeki konutun, belirli bir prog ram çerçevesinde toplu olarak üretilmesi şeklinde tanımlanabilir. Toplu ko nut uygulaması, asgari ölçülerde standartlaşmaya gidilerek yapımda hız ka zanma yoluyla konut açığını gidermenin bir yoludur. Toplu konut inşaatlarında en önemli iki unsur hız ve maliyettir. Ya pım hızının yükseltilmesi ve maliyetin düşürülmesi ise ancak yapım sistem lerinin endüstrileşmesi ile mümkün olmaktadır. Bu tez çalışmasında, toplu konut tasarımı ve üretimi ile ilgilenen a- raştırmacılar gözetilerek, Türkiye'deki toplu konut olgusunun gelişimi ve buna bağlı olarak ülkemizde kullanılan toplu konut yapım sistemlerinden tü nel kalıp ve prefabrike yapım sistemleri ana hatları ile incelenmiş ve ülke miz koşulları göz önüne alınarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Birinci bölüm olan Giriş bölümünde, tezin amacı ve kapsamı belirle nerek, Türkiye'de toplu konut olgusunun gelişimi ve buna bağlı olarak kulla nılan toplu konut yapım sistemleri saptanmış ve genel tanımlamaları yapıl mıştır. İkinci bölümde, Türkiye'de toplu konut uygulamalarında büyük in şaat şirketlerince tercih edilen, gelişmiş geleneksel sistem olan tünel kalıp yapım sistemi ve özellikleri incelenmiş ve bazı örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde, gelişmiş ülkelerde toplu konut üretiminde çok yoğun olarak kullanılan ve ülkemizde de kullanım yüzdesi her yıl artmakta olan prefabrike yapım sistemleri tanıtılmış ve özellikleri incelenerek çeşitli örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, tünel kalıp ve prefabrike sistemlerin maliyet ve strüktürel açıdan karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Ayrıca ülkemizin deprem kuşağında yer alışı göz önünde tutularak, her iki sistemde depreme karşı alınması gereken önlemlere değinilmiştir. Son bölümde tezin kapsamı çerçevesinde sonuçlara varılmış ve konu ile ilgili öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY : A considerable housing problem is suffered in Turkey since the 1950's, especially in such big cities as Istanbul, Ankara, Izmir, Bursa and Adana, because of the rapid urbanization and migrations from the rural areas. Various development laws were enacted to solve this problem and to overcome the housing shortages, and many methods were tried to meet the housing demand. The final stage reached for this purpose is mass housing constructions. Mass housing is defined as building over a certain number of houses with mass production under a certain program. Mass housing is a way to overcome the housing shortage by accelerating to build houses after having realized a minimum standardization. The most important factors of mass housing constructions are speed and cost. Construction operations can be accelerated and costs can be dec reased only by letting construction systems become industrialized. This thesis reviews the development of the mass housing concept and, in turn, the tunnel form and prefabricated construction systems of the mass housing construction systems applied in Turkey, for researchers invol-ved in the mass housing design and production, and it evaluates them under domestic circumstances. In Part One (Introduction), the purpose and scope of the thesis are defined, development of the mass housing concept and mass housing cons truction systems in Turkey are determined and defined in general terms. In Part Two, the tunnel form construction system, which is the semi- traditional system preferred by most big construction companies for mass housing projects in Turkey, is reviewed, explained and some examples are given. In Part Three, the prefabricated construction systems, which are intensively used in the developed countries for mass housing projects and are increasingly preferred in our country in the recent years, are introduced and their specialties reviewed with certain examples. In Part Four, a comparative analysis is conducted for the tunnel form and prefabricated systems in financial and structural terms. Further-more considering that Turkey is located within the earthquake zone, precau-tions which should be taken in these two systems against earthquake risks are stated. In the last part, certain conclusions are reached, and relevant sug gestions are stated.