Bahçeşehir projesinin inşaat yönetimi etkinlikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 34702
  2. Yazar: ERİN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki özellikle toplu konut inşaa eden yüklenici firmaların proje yönetimi kapsamındaki etkinliklerini belirlemek, eksiklerini görmek ve iyileştirilmesi için yapılacak çalışmalara yardımcı olmasını sağlamaktır. Bu amaçla Türkiye'de oldukça komplex bir proje olan“Bahçeşehir Projesi ”ni kapsayan bir araştırma yapılmıştır. Araştırmanın sunulmasından önce ülkemizdeki toplu konut uygulamaları ve proje yönetimi bazında ortaya çıkan problemlere ilişkin açıklayıcı bilgiler verilmiş ve bu bilgilerin ışığı altında çalışmanın odak noktasın! oluşturan araştırmanın tanıtılmasına geçilmiştir. iki yüklenici firma ve birçok taşeron firmayı kapsayan Bahçeşehir Projesi' nin değerlendirilmesinde çeşitli istatiksel analizler izlenerek, proje yönetimi üzerinde önemli rol oynayan unsurlar ve bunlar arasındaki ilişkiler aranmıştır. Araştırma bulgularının değerlendirilmesi sonucunda, Bahçeşehir Projesi kapsamındaki müteahhit firmaların genellikle ayni teknikleri kullandıkları, iş programının hazırlanmasında bilgisayar kullandıkları veverimlilik geliştirme, iş etüdü konularında çalışmalar yapma efil iminde oldukları saptanmıştır. Sonuç olarak; projenin istenen süre ve maliyette, optimum kaynak kullanımı ile gerçekleştirilmesinde etkin bir proje yönetim sistemine gereksinim olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to set forth the activities of the contracting firms, under the scope of the project management, particularly constructing mass dwellings in Turkey, to visualize their discrepancies and to assist in the operations aimed to improve thereof. To this end, a research has been conducted covering the“Bahçesehir Project”which is a quite complex one in Turkey. Before introduction of the research, some descriptive information has been given regarding the problems arising at the level of mass dwelling applications and project management in our country. And then the research has been introduced which makes out the focus of the study under the light of such information. Various statistical analyses were reviewed in evaluating the Bahçesehir Project, covering two contractors and a lot of sub-contractors and the factors having an important role on project management and their interrelations were looked for.As a result of the evaluation of the research findings, it was established that the contracting firms in Bahçeşehir Project usually employed the same techniques, using computers in preparing the work schedule and that, they all were inclined to carry out studies in the field of efficiency improvement and work study. Consequently, it became evident that an efficient project management system is absolutely required in realizing the project in a timely manner and at the desired cost, with an optimum resource utilization.