Antalya'nın şehirleşme süreci içinde doğal kaynaklarının durumu
- Tez No: 34710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ATABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
ÖZET Bu araştırma, şehirleşme sürecinin, Antalya'nın doğal kaynaklan üzerindeki baskılarının ortaya konulması amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırma birbirini tamamlayan altı bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm, giriş ve materyal - yöntem kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın kapsamı ve şehrin bugün sahip olduğu çeşitli sorunlar ele alınmıştır. Materyal ve yöntemde ise, araştırmada kullanılan başlıca materyaller ve bu materyallerin değerlendirilmesi yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölüm, antalya şehrinin doğal ve kültürel yapısının kapsamaktadır. Şehrin topoğrafik, jeolojik,jeomorfolojik,toprak, iklim ve hidrolojik yapılan, bitki örtüsü ve hayvan varlığına bilgiler ayn başlıklar halinde doğal yapıda ele alınarak irdelenmiştir. Kültürel yapı bölümünde ise, şehrin ülke ve bölgedeki yeri, tarihi, nüfusu, ekonomik teknik- sosyal alt yapılan hakkında bilgi verilmiştir. Antalya'nın turizm ve potansiyeli ve turizm planlan ayn bir bölüm olarak üçüncü bölümde ele alınmıştır. Şehrin makroformunu belirleyen, Nazım İmar ve Uygulama İmar Planlan ve Revizyonlannın içerdikleri planlama kararlan dördüncü bölümde açıklanmıştır. Şehrin bugünkü çevre sorunlanm oluşturan, toprak, su, hava, gürültü ve koku kirliliği ile şehir ekolojisinin karşı karşıya bulunduğu çeşitli sorunlar ayrı başlıklar halinde beşinci bölümde detaylı olarak ele alınmıştır. Son bölüm. Antalya şehrinin şehirleşme sürecinin doğal kaynaklan üzerindeki baskılarının oluşturduğu sorunların ortaya konulduğu sonuş kısmı ve bu sorunlara getirilen çok yönlü öneriler kısmından meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been conducted in order to determine effects caused by city planning on natural resources of Antalya where, this research happens to consist of six individual complimentary sections. First section consists of introduction and material-method chapters. Full coverage of ntudy is defined in and in material-method where, valuation of materials employed are defined. Second section covers the social and cultural framework of Antalya region. Further info regarding topographic, geological, geomorphological, soil, climate and hydraulogical city frameworks are presented togetherwith plantation and stockgrowth are all presentsd under seperate titles. At cultural framework, ths geological position of the city within the state is presented alogwith its population and econo/technical and social substructures. Touristic potential and facilities of Antalya are covered in sect. 3 under seperate titles. Planning resolutions comprised by city construction planning, its application and revision for determining the city macroform are given in details is sect. 4. Topics like soil, water, air, noise and foul smell pollutions, all of which constitute the city environmental problems of today are classified under separate titles in sect. 5. Effects of Antalya city planning on natural resources about problems caused are covered under separate titles in the last section.