Does participation in international R & D networks enhance local dynamism? Researcher level aspects from Turkey
Uluslararası AR-GE şebekelerine katılım yerel dinamizmi artırır mı? Türkiye'den araştırmacı düzeyinde çıkarımlar
- Tez No: 347243
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışma küresel işbirlikleri yerel yerel hareketlilik doğurur mu sorusuna 6.Çerçeve Programı (6.ÇP) ağları ve TÜBİTAK tarafından finance edilen BİT araştırmacılarının projelerini inceleyerek yanıt oluşturmaktadır. Çalışma ayrıca Türkiye'de bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki bilim adamlarının küreselleşme-yerelleşme derecesini belirlemek için yeni bir sınıflandırma sağlamaktadır. Hem yerel hem de uluslararası Ar-Ge fonlarının mevcut olduğu bir ortamda araştırmacılar ulusal bazda ya da kürsel ölçekte çalışmayı tercih edebilirler veya ikisi arasında dengeleri bir duruş da sergileyebilirler. Araştırmacıları hangi ölçeğe daha çok ilgi duyduklarını görmek için birbirini takip eden iki farklı zaman diliminde ulusal ve uluslararası proje bazlı birikimlerini 2003-2006 verileri çerçevesinde haritalandırdık. Farklı katılım düzeylerine göre de dört grup oluşturduk. Oluşturulan bu grupların 2007-2013 yılları için ulusal ve uluslararası projeler, yayın çıktıları, ulusal seviyedeki Ar-Ge yönetişimi çalışmalara katkı, özel sektör Ar-Ge kapasitesinin gelişimi için ortaya konan çalışmalar gibi beş boyutta performansları ölçüldü. Sayısal çalışmanın bulguları her iki yönde de etkin olan araştırmacıların populasyonun en başarılı bilim insanları olduklarını ortaya koyuyuor. Bulgular ayrıca. AB Ar-Ge ağlarının çevresinde olan bir ülkenin uluslararası ortakları güçlü olan araştırmacıların yerel araştırma tabanına önemli ölçüde katkıda bulunduklarını ortaya koymaktadır. Mikro, mezo ve makro düzeyde sunulan politika önerileri araştırmacıların performans takibinin yapılmasına ihtiyaç olduğunu ifade etmektedir. Kronolojik veri analizi ile gelen deliller tek bedene uyan uyan yaklaşımlar yerine farklı aktörler arasında heterojenliği, farklı kariyer seviyelerni, ulusal öncelikleri, araştırma ekosistemin kapasite ihtiyaçlarını dikkate alan ve farklı aktörler arası sinerji oluşturmaya politikalara olan ihtiyacı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study elaborates on the involvement of Turkish ICT researchers in Framework Programme 6 (FP6) networks and in other TÜBİTAK funded international collaboration projects with regard to the question of whether global pipelines enhance the local buzz. It provides a novel taxonomy to identify the degree of globalisation versus localisation of ICT scientists in Turkey. Based on international and national project portfolios of Turkish ICT researchers who participated in FP6 and other international projects between 2003 and 2006, four groups were formed in terms of their degree of local or global foci. For the period of 2007?2013, global and local performance of the same population was traced with respect to its international or national project density, publication output, involvement in decision making processes on academic project funding, and contribution to R&D capacity development in the private sector. Findings of the quantitative part of the study show that globally and locally integrated researchers seem to be the most productive actors in the Turkish innovation ecosystem. Considered as the best international collaborators from a country at the periphery of EU R&D networks, they are contributing significantly to the local research base. Policy recommendations at the micro, meso, and macro levels suggest that there is a need for performance tracking of researchers. Based on evidence from such chronological data analysis, new policy tools beyond the one-size-fits-all approaches can be applied, highlighting the issues such as heterogeneity, career levels, national priorities and capacity requirements of the research ecosystem.