Haksız rekabette basının sorumluluğu
The responsibility of the press in unfair competition
  1. Tez No: 347355
  2. Yazar: NİL MERVE ÇELİKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ YASAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Yeni Türk Ticaret Kanunu ışığında haksız rekabet hukuku; rakip teşebbüsleri olduğu kadar tüketicileri ve diğer tüm pazar katılımcılarını eşit şekilde korumaktadır. Bu durum şüphesiz ki basının doğrudan haksız rekabet fiilini işlediği haller kadar, basın aracı kılınarak haksız rekabet fiilinin işlendiği hallerde açılabilecek davaların sayısını da etkileyecektir. Türk Hukuku'nda kanun koyucu, haksız rekabetten dolayı basının sorumluluğunu özel olarak düzenlemiştir. Özellikle basın aracılığıyla meydana gelen haksız rekabet hallerinden dolayı fiil geniş kitlelere ulaşabildiğinden kanun koyucu, haksız rekabet halinde basının sorumluluğuna özel bir önem vermiştir. Çalışmamızda, 6762 sayılı Kanun ile 6102 sayılı Kanun ışığında basının haksız rekabet fiilini hiçbir aracı kılmaksızın işlediği haller kadar, basın aracı kılınarak işlenen haksız rekabet halleri ve bu durumda ilgili kişilerin sorumlulukları ile sorumlulara karşı açılabilecek olan davalar karşılaştırmalı bir şekilde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Unfair competition law in the light of New Turkish Commercial Code protects coequally the consumers and other market participants as well as the competing undertakings. This position affects undoubtedly the number of the cases to be opened in the event of the unfair competition committed through the press as far as unfair competition activities committed directly by the press. The legislative in Turkish Law regularizes particularly the responsibility of the press due to the reason of the unfair competition. The legislative has paid particular importance to the responsibility of the press in the event of the unfair competition, due to the fact that the unfair competition activity occurred particularly through the press could reach a wide public. The unfair competition activities committed through the press as well as the unfair competition activities committed directly by the press, responsibilities of the persons concerned and cases opened against the responsibles are examined by the comparison in the light of Law No. 6762 and Law No. 6102 in our study.